Zájemci mohli projít tunelem pod Vltavou

Lidé si dnes mohli zevnitř prohlédnout nový, 168 metrů dlouhý tunel pražského metra, který vede pod Vltavou z Holešovic do Troje. V budoucnu jím budou jezdit vlakové soupravy nové, prodloužené trasy metra IV C ze strany Nádraží Holešovice. Úsek bude měřit téměř 4 kilometry a jeho součástí budou 2 stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Východ z tunelu Metra | Foto: Metrostav as.

Tunel byl podle experta pro betonové konstrukce Jana Vítka pod řeku vsunut unikátní stavební technologií.

"Tunely jsou na trase dva. Jeden už je hotov, druhý je vybetonovaný a připraven v doku na transport někdy během léta," řekl Vítek. První tunel o hmotnosti 6700 tun a délce 168 metrů umístili dělníci do řeky v říjnu. Postup, při němž tubus vybetonovali na břehu a pak ho vsunuli pod dno, použili jako první na světě. "Bylo totiž nutné, aby trasa vedla nízko pod dnem, a proto nebylo možné použít klasický způsob," vysvětlil Vítek.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vítek: Metro

Nový úsek z Nádraží Holešovice do Ládví bude dlouhý čtyři kilometry. Po dokončení začne stavba další etapy do Letňan, kde by měl provoz začít v roce 2006. Celkové náklady dosáhnou asi 14 miliard korun.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Mišurec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme