Zajišťovací příkazy můžou likvidovat firmy. Prověřím to, slibuje ombudsmanka Šabatová

Takzvané zajišťovací příkazy používá finanční správa proti potenciálním neplatičům daní. Státu zachraňuje miliardy, protože umožňuje finančním úřadům zmrazit majetek podnikatele, než zaplatí DPH. V poslední době se objevuje kritika, že stát tento nástroj nadužívá a likviduje jím firmy. Zabývat se tím bude vláda, a jestli nedochází k účelovým likvidacím firem, prověří také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Podle Šabatové je dobře, že zajišťovací příkazy figurují v daňovém řádu. „Nicméně, v posledních měsících se objevují informace v médiích, i od poměrně hodnověrných osob, které tvrdí, že dochází k plošnému zneužívání. Vzhledem k tomu, že mám oprávnění šetřit daňovou správu, a to více méně systémově, rozhodla jsem se to prozkoumat,” vysvětluje v pořadu Interview Plus.

Během několika let přišlo pouze pět podnětů spojených se zneužíváním zajišťovacích příkazů, úřad ombudsmanky v nich nezjistil žádné pochybení. Nyní ochránkyně práv obdržela tři další. V reakci na podnět Komory daňových poradců zahájila Šabatová šetření a obrátila se na Komoru a Generální finanční ředitelství.

„Požádala jsem je, aby mi poskytli co nejvíce podkladů, konkrétní případy. Finanční ředitelství jsem požádala, aby mi dali výsledky svého auditu, který byli povinni provést z příkazu ministra v létě. Ten audit měl být hotový koncem léta, tak jsem si vyžádala jeho text,” popisuje ombudsmanka.

„Také jsem vyzvala veřejnost, aby se na nás obrátila, pokud má pocit, že by zajišťovací příkaz byl vydán nespravedlivě,” dodává Šabatová.

Požádala jsem, neposlali

Lze na základě těchto informací vyšetřit, zda dochází k účelovému likvidování firem? „Určitě, když budete mít více příkladů a uvidíte nějaký špatný postup ve všech těch případech, tak by se takový závěr udělat dal. Ale já ho zatím udělat nemohu,” odpovídá veřejná ochránkyně práv.

Analýzu použití zajišťovacích příkazů dostane vláda ještě před volbami. Zabývat se bude i firmou FAU

Číst článek

Šabatová považuje mimořádný nástroj za opodstatněnou součást daňového řádu, z podnikatelů podle ní nedělá automaticky viníky. „Musí být splněné konkrétní podmínky k jeho použití, ale v řádu má své oprávnění. Musí se používat velmi odpovědně a pouze, když existují zjevné náznaky toho, že se jedná o podvod,” myslí si ombudsmanka. Oslovila už i několik lidí, kteří v médiích vinili stát ze zneužívání příkazů.

„Byli to politici. Požádala jsem je, jestli by nám mohli nějaký konkrétní příklad poslat, ale neposlali,” říká.

Obrátit se na soud

Podle červencové zprávy pro vládu vydala finanční správa letos do dubna 601 příkazů, loni to bylo 1561. Co může ochránkyně konkrétně dělat, pokud zjistí, že dochází ke zneužívání tohoto nástroje?

Firmy si stěžovaly na zneužívání zajišťovacích příkazů. Pilný zveřejní výsledky analýzy v polovině září

Číst článek

„Jednak prošetřím kauzy individuálně, ale tam doporučuji lidem, aby se obrátili na soud, který může pak říct, zda bylo nebo nebylo porušeno právo a bude to mít právní důsledek. Moje šetření je vždy formou doporučení,” odpovídá Šabatová.

„Můžu také přijít na jinou věc, než se pak bude posuzovat u soudu, třeba ne úplně dobrý metodický postup. Hlavně se budu snažit zevšeobecnit svá zjištění a případně dát nějaké doporučení daňové správě, pokud bude jaké,” popisuje ombudsmanka.

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme