Zákaz exportu alkoholu pošramotí pověst poctivých likérek, namítá Becherovka

Případný zákaz exportu tvrdého alkoholu za hranice České republiky tvrdě zasáhne i známou karlovarskou Becherovku. Vedení společnosti se to nelíbí – všechny jejich výrobky jsou prý kvalitní a bezpečné. Poškozenou pověst prý budou napravovat možná i několik let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská Becherovka

Karlovarská Becherovka | Foto: Tomáš Adamec

„Je to hloupost, Česká republika by především měla zjistit zdroj jedovatého alkoholu. A pokud pochází produkt přímo z továrny, je zkontrolovaný, tak nevidím důvod proč ho nevyvážet. A zrovna Becherovka, ta je podle mě kvalitním likérem,“ říká německý návštěvník Karlových Varů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zákazem exportu Becherovky nesouhlasí cizinci i místní, zjistila Andrea Strohmaierová

Podobný názor má i jeden z obyvatel lázeňského města: „Rozhodně Becherovka by to být neměla. To jsou zdroje, které rozhodně jsou čisté a není tam ten metyl.“

Pokud opravdu Česká republika zakáže export alkoholu nebo nakonec samotný Brusel, dostaneme se do špatné situace, říká provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka a viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník:

„Reputace našich výrobků v zahraničí bude velmi pošramocená a získat tuto reputaci zpátky bude trvat v řádu několika měsíců nebo let.“

„Například náš výrobek Becherovka nebo Jelínkova slivovice, to jsou vlastně symboly, kterými se pyšní Česká republika a které také všichni zahraniční návštěvníci znají a podle kterých identifikují Českou republiku. Jestliže nyní řekneme, že tyto renomované výrobky jsou závadné, jakým způsobem bude vypadat Česká republika navenek?“ ptá se dál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Štromajerová se zeptala provozního ředitele Becherovky Vladimíra Darebníka, co si myslí o nových kolcích a rodném listu alkoholických nápojů

Vláda se včera na mimořádné schůzce dohodla na zavedení nových kolků. Příslušná vyhláška má začít platit od příští středy, pak by se také mohl alespoň částečně uvolnit trh s tvrdým alkoholem.

„Technicky to samozřejmě u nové výroby nebude problém. Musíme se teď samozřejmě zabývat tím, co bude s produkcí, která už je vyrobená, a to je zase otázka na několik následujících hodin, tady toto vyřešit,“ myslí si Darebník. Nové kolky podle něj ovšem neřeší hlavní problém, kterým je bující černý trh s alkoholem.

Dodává, že dohledatelné označení původu už navíc všichni renomovaní výrobci a distributoři dávno používají. Lahve Becherovky mají například na zadní etiketě unikátní sadu písmen a čísel. U alkoholických nápojů distribuovaných přes velké obchodní systémy proto podle něj nehrozí žádné nebezpečí.

Brusel hrozí, že zakáže dovoz tvrdého alkoholu z Česka. Nové kolkování nestačí

Číst článek

„Domníváme se, že je teď potřeba se skutečně postavit problému čelem. Myslíme si, že řešení situace by mělo být v tom, že by se jednoznačně měly pojmenovat výrobky, které jsou bezpečné, a oddělit je od výrobků, které jsou nebezpečné,“ vysvětluje Darebník.

Podle agrárního analytika Petra Havla už dnes poškozuje poctivé české výrobce plošná prohibice. „Běžný evropský spotřebitel bude těžko rozlišovat, která lihovina je dobrá a která špatná, ale on si to spojí s tím, že je to lihovina z České republiky. Výrobci budou poškozeni na mnoho let,“ tvrdí shodně s Darebníkem.

Turisté se prý začínají bát do Česka jezdit

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek také souhlasí, že nové kolky problém s černým trhem nevyřeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka a viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník a prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek mluví o možném zhoršení reputace Česka v zahraničí

Současná vládní opatření, která jsou podle něj dělána od stolu a bez znalosti trhu, nepříjemně dopadají na podnikatele a projevují se prý už i poklesem v oblasti cestovního ruchu.

„Od začátku kauz nikdo neřekl, že poměrně velká část lihovin, která se tady pohybuje i v restauracích, jsou vlastně ze zahraničního importu sem do České republiky, to znamená vůbec by nemusely podléhat žádnému opatření, ale my místo toho hledáme cesty k tomu, jak cosi znovu překolkujeme. Kolkem, který pokud byl někdo schopný vyrobit předtím, tak ho vyrobí dnes opět,“ říká Stárek.

„Ministerstvo zdravotnictví má jasně na svých stránkách zveřejněny konkrétní značky alkoholu, kde nastal problém. A já nechápu, proč by měli ostatní výrobci nebo restauratéři trpět tím, že tady je několik značek alkoholu, u kterých problém nastal. Podle mého názoru by se to mělo řešit tak, že se prostě tyto výrobky stáhnou z trhu a ostatní se uvolní. Patnáctiletá skotská whisky – podle mého názoru není jediný důvod, proč by měla být v tomto režimu,“ dodává. Stát se podle něj snaží přenášet odpovědnost na podnikatele.

Andrea Strohmaierová, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme