Zákaz hazardu, méně dlužníků, ukazují data finanční společnosti. Výsledky se ale dostaví až s odstupem

Ve městech, ve kterých radnice plošně zakázaly hazard, ubývá dlužníků, kteří nejsou schopni splácet své pohledávky. Vyplývá to z dat společnosti MBA Finance, která se zabývá vymáháním dluhů. Podle serveru Mapa exekucí.cz žije nejvíc dlužníků v Ústeckém kraji. Exekuce se tady týká necelých 17 procent obyvatel. Například Chomutov zakázal hazard už v roce 2014, v Mostě jej jen omezují vyhláškou. Počet exekucí je ale v obou městech téměř shodný.

Chomutov/Most Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automaty | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Poslední licence skončily v prosinci loňského roku,“ říká vedoucí finančního odboru magistrátu v Chomutově Jan Mareš. Podle něj trvalo téměř šest let, než desítkám heren na území města vypršely platné licence. Zákazem heren a hracích přístrojů na území města, přišel Chomutov ročně o 35 milionů korun. Podle sociálního odboru města se opatření pozitivně odrazilo na zneužívání sociálních dávek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Hazard a exekuce v Ústeckém kraji

„V reálu určitě došlo ke snížení zneužívání dávek. Klienti pobírající dávky v režimu hmotné nouze nemají možnost navštěvovat žádné herny. Navíc se v okolí heren pohybovali lichváři, kde jim okamžitě půjčovali peníze, takže se alespoň v nějaké míře podařilo snížit obchod s lichvou,“ říká mluvčí města Zuzana Kroutilová.

Z dat společnosti MBA Finance vyplývá, že ve městech, kde radnice plošně zakázaly hazard, ubylo lidí neschopných splácet své dluhy až o 30 procent. Doplňuje provozní ředitel společnosti Jakub Zetek.

„My dlouhodobě sledujeme korelaci mezi vývojem počtu nových dlužníků. Snažíme se vyhledat i příčiny toho, proč který dlužník dluží. Jedna z věcí, která nám vyšla, je podívat se na to, jak to koreluje s počtem heren a obecně s přístupem k hazardu,“ říká.

Praha schválila návrh vyhlášky o hazardu. Zákaz by se týkal výherních automatů, živé hry zůstanou

Číst článek

Vážnější problémy

V sousedním Mostě plošný zákaz heren odmítají, regulují tam hazard vyhláškou, určující, kde je možné herny provozovat. Za poslední tři roky jich tam výrazně ubylo. Například v roce 2017 Most na daních z hazardu vybral více než 90 milionů korun, loni to bylo o více než polovinu méně. Herny navíc podle sociálního odboru magistrátu nemají zásadní vliv na zneužívání sociálních dávek.

„Problém to pochopitelně je, ale ne primární. Další patologie jako alkoholismus, toxikománie, ty jsou daleko výraznější v současné době,“ říká sociální pracovnice Zuzana Nováková.

Podle společnosti MBA Finance se snížení počtu dlužníků projeví až po delším čase od vydání plošného zákazu hazardu. Podle radnice v Chomutově se ale počet lidí, kteří dluží městu, dlouhodobě nesnižuje.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme