Další nešťastná formulace? Vláda zakázala i prodej kávy s sebou, vyplývá z ‚opraveného‘ nařízení

Zmatky kolem usnesení vlády, ve kterém došlo ve čtvrtek k ‚tiskové chybě‘, nejsou pravděpodobně u konce. Z aktuálního nařízení lze vyčíst, že vláda v Česku zakázala i výdej nealkoholických nápojů s sebou. Káva nebo čaj v kelímku tak spadají mezi nápoje, které se nově nesmí prodávat například přes výdejové okénko. Server iROZHLAS se zeptal mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové, zda zákaz skutečně platí. Ta informaci potvrdila.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 12:02 11. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nesmí například kavárny prodávat kávu s sebou do kelímků? „Je to skutečně tak," odpověděla mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová (ilustrační foto)

Nesmí například kavárny prodávat kávu s sebou do kelímků? „Je to skutečně tak," odpověděla mluvčí resortu zdravotnictví Barbora Peterová (ilustrační foto) | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Vláda ve čtvrtek nejprve omylem zakázala veškerý prodej rozlévaných nápojů ve všech podnicích a tiskový odbor ministerstva následně přišel s omluvou: „Došlo k tiskové chybě, která již byla opravena. Vláda schválila jeho správnou verzi, která samozřejmě konzumaci nápojů v restauracích nezakazuje,“ reagovala mluvčí Peterová na dotaz redakce.

Co se tedy píše v opravené verzi? „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko),“ stojí v doplňujícím usnesení vlády.

Ani tato věta ale není podle člena Legislativní rady vlády Petra Bezoušky jednoznačná. Právník z Univerzity Palackého upozorňuje, že například káva s sebou je právě případ na místě připravovaného nápoje určeného k okamžité konzumaci. „Mohli by vám ji ale nalít do termosky,” uvažuje o možnosti, jak vyhovět podmínkám.

‚Je to skutečně tak‘

Podle Bezoušky je slovosled jasný - zakazuje se prodávání všech nápojů pro okamžitou konzumaci s sebou. V praxi by to podle něj znamenalo, že veškeré nápoje si zákazník musí vypít přímo v provozovně, kde si je zakoupil.

Prodej veškerých nápojů v restauracích rozhodně NENÍ zakázaný, jak se objevilo v médiích. Způsob, jakým došlo k opravě tiskové chyby ve Sbírce zákonů, je zcela v souladu se zákonem. Platná je tedy opravená verze!

19:26 – 10. 12. 2020

9 34

Server iROZHLAS.cz proto položil ministerstvu zdravotnictví otázku: „Znamená to tedy, že například kavárny nesmí prodávat nealkoholické nápoje (čaj, kávu) s sebou do kelímků?”

Vládní nařízení zakazovalo nalévat alkohol v restauracích. ‚Tisková chyba,‘ brání se ministerstvo

Číst článek

Odpověď od mluvčí resortu Peterové byla jednoznačná. „Je to skutečně tak, jak uvádíte,“ napsala. 

Ministři zatím bez reakce

V pátek ministr zdravotnictví informace serveru iROZHLAS.cz potvrdil s tím, že se nejedná o omyl. „Cílem je, aby lidé nechodili po vánočních trzích s kelímky a nepopíjeli,“ uvedl na tiskové konferenci.

Může se tak jednat o další nešťastnou formulaci během jednoho dne a v jednom vládním usnesení, protože nikdo z ministrů veřejnost na změnu ve čtvrtek neupozornil. O prodeji alkoholických nápojů, které nejsou určené k okamžité spotřebě – například pivo v PET lahvích nebo medovina ve skleněných lahvích – se ale veřejně vedly diskuze. 

Redakce zjišťuje dál postoj ministrů a také provozovatelů kaváren k zákazu. 

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme