Bílé čáry jsou ohyzdnost, značení k zákazu kol změňte, vyzvala Krnáčová Prahu 1

Praha 1 by měla přehodnotit podobu značení nového zákazu jízdy cyklistů v centru metropole. Starostu první městské části Oldřicha Lomeckého z TOP 09 k tomu vyzvala pražská primátorka Adriana Krnáčová z ANO. Bílé čáry, které vymezují prostor, kde omezení platí, jsou podle ní ohyzdné a nevhodné. Podle Prahy 1 je vzhled značení dán normou.

Praha (Aktualizováno: 19:09 12. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik desítek metrů dlouhá bílá čára se objevila například na náměstí Republiky.

Praha 1 vystaví cyklistům stopku koncem července. ‚Musíme osadit dopravní značení,‘ zní z TSK

Číst článek

Podle primátorky Adriany Krnáčové se tento typ značení do historického centra nehodí a jde o „ohyzdnost".

I když jde o dopravní opatření, která nemusí schvalovat památkáři, městská část by podle Krnáčové měla k úpravám v historickém centru sama přistupovat s citem a vkusem.

„Žádám, abyste se se svými experty znovu poradil a našli nový a lepší způsob, který nebude narušovat estetiku náměstí Republiky, a následně mě o tom způsobu neprodleně informoval," vyzvala primátorka v dopisu starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého z TOP 09.

Piktogramy a bílé čáry se objevily například v těsné blízkosti Obecního domu. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Nevkusné, kritizuje cyklistický spolek

Opatření dlouhodobě kritizuje i cyklistický spolek Automat, který proti němu podal žalobu. Soud zatím zamítl žádost o předběžné opatření, které by zákaz pozastavilo. Na projednání samotné žaloby se zatím čeká.

„Takto nevkusné provedení zákazu je projevem zpupnosti městské části Praha 1. Zvlášť směšné je to na náměstí Republiky, kde se takto zakazuje jezdit cyklistům v tramvajových kolejích a kudy denně projedou stovky aut," uvedl Vratislav Filler ze spolku.

Dodal, že čáry by rozhodně nemusely být tak výrazné a leckde nemusí být vůbec.

Zákaz kol na náměstí Republiky v centru Prahy. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Jsou na to normy, brání se Praha 1

Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nemají politici na dopravní značení vliv, protože jej zajišťují úředníci silničního úřadu a podoba je dána normami. „Politici, kteří to komentují, tak by si měli uvědomit, že je potřeba dodržovat zákony a nekomentovat estetické vnímání," dodala mluvčí.

Omezení kol bude ve všední dny mezi 10.00 a 17.00 platit v pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. S jeho vymáháním se začne po dokončení dopravního značení, které by měla dokončit do konce měsíce.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce.

Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně pravidelně stěžují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme