Asi 70 cyklistů projelo centrem Prahy na protest proti zákazu kol

Asi 70 lidí projelo ve čtvrtek odpoledne centrem Prahy na „přeškrtnutých" kolech. Pomalou jízdou protestovali proti omezení cyklistiky v hlavním městě, jehož symbolem jsou bílé čáry napříč ulicemi doplněné piktogramem přeškrtnutého bicyklu a časem 10.00 až 17.00, kdy zákaz platí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recesistický happening odpůrců nové vyhlášky. | Foto: Vondrouš Roman | Zdroj: ČTK

Radnice Prahy 1 omezení schválila loni, dopravní značení chce dokončit do konce měsíce. Bílé čáry, které kritizovala část veřejnosti i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), jsou podle vedení Prahy 1 dočasným řešením.

Značení pro cyklisty na Praze 1 budou řešit památkáři. ‚Nedodržel se zákon,‘ tvrdí

Číst článek

„Myslíme si, že Praha 1 by měla dělat přesný opak - podporovat alternativní dopravu jinou než automobilovou," řekl za pořadatele Pierre Hibšman. Podle něj zákaz nepodporuje ani magistrát, ministerstvo dopravy ani pražský dopravní podnik.

Cyklisté uspořádali recesistický závod z náměstí Republiky na Jungmannovo náměstí po pěší zóně Na Příkopech. Většina měla startovní čísla a kola „přeškrtnutá" igelitovou páskou zavázanou napříč přes rám. Cílem bylo projet úsek bez zastavení, ale co nejpomaleji. Nejúspěšnějším jezdcům trvala asi šestisetmetrová vzdálenost i více než půl hodiny. Vítěz pak dostal dort.

Dopravní značení omezující jízdu cyklistů v centru metropole by mělo být dokončeno do konce července. Omezení jízd kol bude ve všední dny mezi 10.00 a 17.00 platit v pěších zónách zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. Cyklisté tam budou muset ze svých kol sesednout a vést je. S vymáháním zákazu se začne po dokončení dopravního značení.

Proti omezení jízdy kol v centru podal žalobu cyklistický spolek Automat. Soud zatím zamítl žádost o předběžné opatření, které by zákaz pozastavilo. Na projednání samotné žaloby se čeká.

Záměr omezení kol v centru před loňskými prázdninami schválila rada městské části. Podle původních vyjádření Prahy 1 mělo omezení mířit zejména proti takzvaným motorovým koloběžkám, které se začaly po centru metropole pohybovat po zákazu vozítek segway a ohrožovat chodce. Nyní už zástupci městské části hovoří přímo o cyklistech, kteří podle nich ohrožují chodce a obyvatelé Prahy 1 si na ně opakovaně stěžují.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme