Pražští hygienici řeší první pokutu za porušení protikuřáckého zákona, kontrol provedli přes 500

Hygienici za osm měsíců platnosti protikuřáckého zákona provedli přes pět set kontrol, které většinou skončily domluvou. V úterý na svém webu Hygienická stanice Hlavního města Prahy uvedla, že začala řešit první pokutu. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek začal platit loni v květnu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto)

Od loňského května si v restauraci nezapálíte (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Prvních 90 dní ministerstvo zdravotnictví garantovalo bez pokut, hygienici tak řešili prohřešky proti novému zákonu domluvou. „Po uplynutí přechodného období Hygienická stanice Hlavního města Prahy zjistila porušení zákona v pěti případech. Prozatím je ve stádiu řízení udělení jedné pokuty,“ píší hygienici na webu. Jméno podniku neuvedli.

Ve dvou případech nebyly prostory řádně označené nápisy upozorňujícími na zákaz kouření. Ve dvou případech nerespektovali hosté zákaz kouření v restauraci, v jednom hosty k dodržování zákazu nevyzval její provozovatel.

Za kouření v místech, kde je zakázáno, hrozí kuřákovi pokuta až pět tisíc korun. Pokutu deset tisíc může dostat právnická osoba za neoznačení provozovny zákazem kouření. Pokutu až 50 tisíc korun může dostat provozovatel za nevyzvání kuřáka, aby cigaretu uhasil nebo odešel.

Méně infarktů, více návštěvníků. V českých restauracích a barech už se půl roku nesmí kouřit

Číst článek

Zákon kromě kouření v restauracích, zoo, nemocnicích, na letištních nebo na dětských hřištích upravuje prodej tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek a alkoholu. Kontrolovat jeho dodržování mohou i strážníci a policisté, potravinářská či obchodní inspekce, inspektoráty práce a živnostenské úřady.

Nová legislativa má i řadu kritiků. Majitelé restaurací se obávají menší návštěvnosti v chladných měsících, když budou muset kuřáci ven. Považují ho za omezení práva na podnikání. Některé pivovary ho viní z nižších prodejů. Podepisuje se i petice za jeho zrušení, má přes 50 tisíc podpisů.

Naopak petice požadující zákaz kouření ve veřejných prostorách odevzdaná před deseti lety měla podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové více než 113 tisíc podpisů. Odborníci se shodují, že na hodnocení zákona je ještě brzy. Předběžná data z nemocnic ukazují pokles počtu hospitalizací kvůli srdečním příhodám a astmatickým záchvatům asi o deset procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme