Zákaz kouření v restauracích u ministrů narazil

Vláda má výhrady k iniciativě skupiny lidoveckých poslanců, kteří chtějí úplně zakázat kouření v restauracích, barech, kavárnách a na dalších místech, kde se prodává jídlo a nápoje. Ministři nesouhlasí s tím, aby se měnil takzvaný protikuřácký zákon, který dosud ani nezačal platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření | Foto: Jan Rosenauer

Sněmovna schválila protikuřácký zákon letos po dlouhých debatách a odkladech, podle kritiků v čele s dlouholetým odpůrcem kouření a tabákové reklamy Josefem Janečkem ale současná omezení spíše zmírňuje.

"Byl schválen v podobě, kdy došlo k liberalizaci podmínek kouření. To znamená, že do té doby bylo u nás například zakázáno kouřit v restauracích v době podávání hlavních jídel. Čili je to v naprostém rozporu s tím, jakým směrem jde Evropa," tvrdí Janeček.

Skupina lidoveckých poslanců chce proto zakázat kouření v restauracích bez výjimky. To je ale podle ministra zdravotnictví Davida Ratha příliš militantní postoj, který problém kouření v Česku neřeší. "Je to šikana obyvatel a ta cesta by měla být inteligentnější a odzkoušená v tom smyslu, aby skutečně snižovala počet kuřáků v České společnosti," řekl Rath.

Bez ohledu na postoj vlády nyní lidovecký návrh putuje do sněmovny. Otázkou ovšem je, zda dolní komora v tomto volebním období ještě stihne nový návrh posoudit. Janeček a další spoluautoři předlohy sice navrhli její zrychlené projednání, ale zákaz kouření v restauracích patří k tématům, které sněmovnu pravidelně zaměstnávají řadu měsíců a vyvolávají spory.

Janečkovy iniciativy narážejí například u ODS, podle níž různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit. Lidovci ale namítají, že země, kde je kouření v restauracích zakázáno, mají opačné zkušenosti.

Spotřeba cigaret v České republice se předloni meziročně zvýšila o téměř 16 procent. V zemi podle některých údajů denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí. Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, některé státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme