V Praze začal platit zákaz návštěv v nemocnicích. Hygienici chtějí ochránit rizikové pacienty

Od pátečních 18.00 platí v Praze kvůli zhoršující se epidemické situaci zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku budou mít stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Nové nařízení zveřejnila na webu Hygienická stanice hlavního města Prahy. Většina pražských nemocnic návštěvy už zakázala nebo výrazně omezila dříve.

Praha (Aktualizováno: 19:06 18. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hygienici se podle komentáře na webu snaží ochránit novým nařízením zejména rizikové pacienty v nemocnicích a křehké seniory v pobytových zařízeních sociálních služeb. Chtějí také zamezit šíření do dalších regionů republiky.

„Jsme si vědomi, že dané opatření může seniorům způsobit určité starosti z dočasného omezení sociálních kontaktů, proto zatím opatření plánujeme časově omezit dobou maximálně jednoho měsíce, aby sociální omezení bylo co nejkratší. Jakmile se epidemiologická situace zlepší, je možné uvažovat o zmírnění opatření,“ uvedla ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová.

Přítomnost otců u porodu je dál povolená, znovu platí ale určitá omezení. U porodu může být pouze druhý rodič nebo osoba žijící s rodičkou ve společné domácnosti. Povinná bude rouška, tělesná teplota do 37 stupňů Celsia a nepřítomnost příznaků covidu-19.

Porod se musí vést v samostatném pokoji nebo porodním boxu a další osoba přítomná u porodu se nesmí potkat s jinými rodičkami. Právě kvůli nemožnosti zajistit samostatný pokoj či porodní box na jaře některé porodnice přítomnost otců u porodu odmítaly.

Praha na semaforu zčervenala. ‚Ústřední krizový štáb obnoví svou činnost,‘ řekl Babiš

Číst článek

Úplný zákaz návštěv v nemocnicích, domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb platil kvůli epidemii nového typu koronaviru už na jaře. Platil plošně do 25. května. Znovu byl zaváděn jen v regionech, kde se situace zhoršovala. Od 1. září byly návštěvy povoleny nejvýše po dvou na jednoho pacienta venku nebo ve vyčleněné místnosti. Platí povinnost nosit roušky.

Praha má být podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) od víkendu na mapě rizika nákazy covidem-19 označená červeně. Od pondělí budou muset vysoké školy v hlavním městě učit jen na dálku a na venkovních akcích pro více než sto lidí budou nově povinné roušky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme