Zákaz nezdravých potravin v automatech je na spadnutí, středoškoláci protestují

Čokoládu, bonbóny nebo sladkou limonádu už si možná školáci od září budou muset nosit jen z domova. Prodej nezdravých potravin ve školních automatech zřejmě zakáže vyhláška, kterou dokončila ministerstva školství a zdravotnictví. České středoškolské unii se ale nelíbí, že zákaz platí i pro střední školy. Studenti proto ministryni školství Kateřině Valachové napsali otevřený dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinový automat, svačinový automat | Foto: Marína Dvořáková

„Omezilo by to doplňkový prodej tak, že by ze škol vymizel, proto jsme se proti tomu ohradili. Řada studentů je zvyklá si potraviny a nápoje ve škole kupovat, ať už jde o snídaně, nebo svačiny,“ řekl Českému rozhlasu předseda České středoškolské unie Štěpán Kment.

Třeba ovoce nebo zeleninu v automatech ale podle Kmenta studenti neodmítají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Lioliasové o protestu středoškoláků proti zákazu nezdravých potravin ve školních automatech

„Navrhujeme, aby se finančně zvýhodnily zdravé potraviny a cesta ke zdravému životnímu stylu tak byla pro studenta přirozenější a snazší,“ vysvětluje Kment.

Zákaz prodeje nezdravých potravin navrhl už někdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Mám problém s automaty se sladkostmi, přeslazeným pitím či kávou. Co má dělat automat na kafe na prvním stupni základní školy?“ ptal se tehdy Chládek.

Ministr uvažuje o zákazu prodeje nezdravých potravin ve školách. Hlavně z automatů

Číst článek

Prodej nezdravých potravin ve školách už je zakázaný zhruba půl roku, znát to ale není. Dodnes totiž chybí vyhláška, která přesně určuje, jaké potraviny nesmí v automatech být. Teď ji vytvořila ministerstva školství a zdravotnictví.

Vyhláška musí ještě projít komisí legislativní rady vlády a její účinnost se ve všech automatech nemusí projevit okamžitě.

„Potraviny pořízené prodávajícím přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky by mělo být možné nabízet k prodeji a prodávat v prostorách škol a školských zařízení ještě v rámci tříměsíčního přechodného období,“ říká Jitka Vildová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Což znamená, že třeba čokoládu si studenti v automatu koupí maximálně tři měsíce poté, co vyhláška začne platit.

dab, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme