Zákaz nezdravých potravin v automatech je na spadnutí, středoškoláci protestují

Čokoládu, bonbóny nebo sladkou limonádu už si možná školáci od září budou muset nosit jen z domova. Prodej nezdravých potravin ve školních automatech zřejmě zakáže vyhláška, kterou dokončila ministerstva školství a zdravotnictví. České středoškolské unii se ale nelíbí, že zákaz platí i pro střední školy. Studenti proto ministryni školství Kateřině Valachové napsali otevřený dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinový automat, svačinový automat | Foto: Marína Dvořáková

„Omezilo by to doplňkový prodej tak, že by ze škol vymizel, proto jsme se proti tomu ohradili. Řada studentů je zvyklá si potraviny a nápoje ve škole kupovat, ať už jde o snídaně, nebo svačiny,“ řekl Českému rozhlasu předseda České středoškolské unie Štěpán Kment.

Třeba ovoce nebo zeleninu v automatech ale podle Kmenta studenti neodmítají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavly Lioliasové o protestu středoškoláků proti zákazu nezdravých potravin ve školních automatech

„Navrhujeme, aby se finančně zvýhodnily zdravé potraviny a cesta ke zdravému životnímu stylu tak byla pro studenta přirozenější a snazší,“ vysvětluje Kment.

Zákaz prodeje nezdravých potravin navrhl už někdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

„Mám problém s automaty se sladkostmi, přeslazeným pitím či kávou. Co má dělat automat na kafe na prvním stupni základní školy?“ ptal se tehdy Chládek.

Ministr uvažuje o zákazu prodeje nezdravých potravin ve školách. Hlavně z automatů

Číst článek

Prodej nezdravých potravin ve školách už je zakázaný zhruba půl roku, znát to ale není. Dodnes totiž chybí vyhláška, která přesně určuje, jaké potraviny nesmí v automatech být. Teď ji vytvořila ministerstva školství a zdravotnictví.

Vyhláška musí ještě projít komisí legislativní rady vlády a její účinnost se ve všech automatech nemusí projevit okamžitě.

„Potraviny pořízené prodávajícím přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky by mělo být možné nabízet k prodeji a prodávat v prostorách škol a školských zařízení ještě v rámci tříměsíčního přechodného období,“ říká Jitka Vildová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.

Což znamená, že třeba čokoládu si studenti v automatu koupí maximálně tři měsíce poté, co vyhláška začne platit.

dab, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme