Zákaz používání extremistické symboliky není přesný, domnívá se odborník

Okresní soud v Mostě dnes zprostil viny trojici obžalovaných, která na předloňské demonstraci nesla vlajku právě zakázané Dělnické strany. Soudce došel k závěru, že sympatizanti krajní pravice nemuseli v danou chvíli vědět, že Dělnická strana je rozpuštěna, a proto se nedopustili propagace hnutí, která směřují k potlačování lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělnická strana v Bílině na Teplicku | Foto: Tomáš Šácha

„Příliš přesné to není. V našem právním řádu je určeno, že je zakázáno vyjadřovat sympatie, nebo podporovat a propagovat hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka. Musí tady být určitý úmysl, ovšem nevím, jestli to bylo učiněno v tomto případě,“ popisuje nepřesnost legislativy používání symbolů odborník na extremistická hnutí, Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na extremistická hnutí, Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity je pro závažnější postih násilí, které je spjato s extremismem

Podle něj je to spíš výzva pro bezpečnostní orgány, aby se zaměřily na způsob dokazování znalosti symboliky obžalovaných. Také to podle Mareše může být výzva pro zákonodárce, aby upravili zákony.

„Zřeknutí se symboliky ještě neznamená, že někdo začne uvažovat jinak. Domnívám se, že do určité míry má ten zákaz symboliky sám o sobě symbolickou hodnotu,“ hodnotí Mareš možnou nebezpečnost extremistických sil nepoužívající zakázanou symboliku a dodává, že samotným postihem symbolů se problém extremistů odstraní.

Do Záhřebu se sjeli extrémisté na konferenci nacionalistů. Dočkali se zákazu

Číst článek

Miroslav Mareš by byl spíš pro závažnější postih násilí, které je spjato s extremismem.

„Jsem pro soustředění se bezpečnostních složek na to, co souvisí s násilím, nebo s hrubými výpady, které se bezprostředně dotýkají psychiky a fyzického zdraví napadaných osob,“ soudí odborník na extremistická hnutí, Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity.

Jakub Viliš, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme