Zákaz převodu nemocnic na akciové společnosti pobouřil kraje

Sněmovna v pátek přijala novelu zákona, kterou převody krajských nemocnic na akciové nebo soukromé společnosti zakázala. Kraje mají vyčkat do doby přijetí zákona o neziskových organizacích. Kraje se kvůli převodům nemocnic chtějí obrátit na Ústavní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice s poliklinikou v Havířově | Foto: Havířovská nemocnice

Pět nemocnic chce do konce roku přeměnit na akciové společnosti i Ústecký kraj. Rozhodnutí poslanců jeho hejtman Jiří Šulc tedy nevítá. "No připadám si jako v Kocourkově. Na jedné straně nám vláda nařizuje přidat zdravotníkům na mzdách 180 miliónů, na druhé nenařídí pojišťovnám, aby nám na to daly peníze. Nemocnice musí krátit péči našim pacientům, aby mohly vyplatit mzdy. Když z toho chtějí kraje vyklouznout převodem nemocnic na akciové společnosti, tak tomu vláda prostřednictvím své stojedničky zabrání," vyjádřil se Šulc.

Dnešní rozhodnutí Poslanecké sněmovny pobouřilo také vedení Moravskoslezského kraje. Podle hejtmana Evžena Tošenovského zasahuje Sněmovna do rozhodovacích práv samosprávy.

"Věřím, že pan prezident nepodepíše tento účelový krok stran, které ho přijaly jako předvolební rétoriku, a že budeme moci ten problém nějakým způsobem vyřešit. Považuji to opravdu za nesmírně špatné, hloupé a účelové rozhodnutí," řekl Českému rozhlasu Tošenovský.

Moravskoslezský kraj je zřizovatelem devíti nemocnic. Krajští zastupitelé už v dubnu rozhodli, že z nich od ledna 2006 vzniknou obchodní společnosti. Podle vedení kraje na tom nic nezmění ani dnešní rozhodnutí Poslanecké sněmovny.

Ivan Sekanina, Marie Matúšů, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme