Průzkum: půlka Čechů by zrušila zákaz prodeje o státních svátcích, druhá ho podporuje

Skoro polovina Čechů je pro zrušení zákazu prodeje o vybraných státních svátcích. Vychází to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál. Naopak 49 procent lidí je pro zachování zákazu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum agentury Median pro Český rozhlas

Polovina dotázaných Čechů by o svátcích opět ráda do supermarketů | Zdroj: Agentura Median

Prodejní plocha větší než 200 metrů čtverečních pro obchodníky znamená, že musí podle zákona zavřít o vybraných sedmi svátcích z celkových čtrnácti. Na Štědrý den pak mohou mít otevřeno do 12 hodin. Jenže zorientovat se v tom, kdy je zavřeno a kdy otevřeno je pro hodně zákazníků složité.

Podle průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas se lidé v názoru na zákaz prodeje o svátcích dělí do dvou podobně velkých skupin - 48 procent z nich je pro zrušení tohoto zákona. Naopak 49 procent nepovažuje za nutné zákon měnit.

Zákaz prodeje o svátcích porušil podle inspekce jen jeden obchod. Jde opět o e-shop Alza.cz

Číst článek

„Rozdíly v jednotlivých skupinách obyvatel z pohledu věku, vzdělání, pohlaví a velikosti bydliště nejsou nijak výrazné a nejsou v nich ani žádné velké trendy. Častěji jsou pro zrušení ekonomicky aktivní respondenti,“ vysvětluje pro Radiožurnál sociolog a šéf Medianu Přemysl Čech.

Zbylá tři procenta lidí neví, jak se rozhodnout. Sběr dat do průzkumu se uskutečnil ve dnech 14. a 15. prosince a odpovídalo v něm 1001 lidí starších 18 let.

Náhodná statistická odchylka činí +/- 1,5 procentního bodu u postojů, které zastává 5 % respondentů až +/- 3,5 procentního bodu u postojů, které zastává 50 % respondentů.

Ústavní stížnost na stole

Proti zákonu, který nutí prodejce zavírat obchody, je třeba Hospodářská komora. Ta spolu se senátory podala ústavní stížnost. Pro zrušení zákazu prodeje o svátcích je třeba i ODS. Irena Bartoňová Pálková, viceprezidentka Hospodářské komory, říká, že jsou hned dvě cesty jak zákon, který reguluje prodej, zrušit.

Zákaz prodeje o svátcích je v rozporu se svobodou podnikání, tvrdí podnikatelé. Podali ústavní stížnost

Číst článek

„ODS podalo zrušení tohoto zákona, to se bude projednávat teď v poslanecké sněmovně.  Tam tvrdí pravicové strany ale i SPD, že zrušení tohoto zákona podpoří. Druhá cesta je naší ústavní stížností, která leží na Ústavním soudu,“ vysvětluje.

Proti zákazu jsou i někteří zaměstnanci. Třeba senioři a studenti pracovali o státních svátcích hlavně kvůli příplatkům. Například v Tescu se tak loni ozvala proti zavírací době o svátcích řada nespokojených zaměstnanců. Potvrdil to mluvčí společnosti Václav Koukolíček před prvním uzavřením obchodů 28. řijna 2016: „Řada našich zaměstnanců vítala práci o svátcích jako zajímavou formu přivýdělku. Domníváme se, že otevírací doba by neměla být předmětem regulace.“

Sto kontrol a jedna pokuta

S novým zákonem přišla i další povinnost pro Českou obchodní inspekci. Ta od loňska kontroluje velké obchodníky, zda zákon dodržují a mají tedy zavřeno. Obchodníkům může inspekce uložit až milionovou pokutu. Při opakovaném porušení i pětkrát vyšší.

17. listopadu mohou být otevřené všechny obchody. Pro státní svátek neplatí zákaz prodeje

Číst článek

Naposledy vyrazili kontroloři do obchodů o Vánocích - provedli 111 kontrol. Pokutu uložila Česká obchodní inspekce jen jednu. „Jednalo se o internetového prodejce, který měl zároveň otevřenou provozovnu v Praze Holešovicích, s prostorem nad 200 metrů čtverečních, ve které byl uskutečňován prodej. S tímto prodejcem povede Česká obchodní inspekce správní řízení pro opakované porušení zákona,“ říká její mluvčí Jiří Fröhlich.  

Největšímu internetovému prodejci Alza. cz za pochybení v loňském roce a to 28. října a 26. prosince udělila inspekce pokutu ve výši 230 000 korun. Vedle toho udělila inspekce ještě devět pokut ve výši od 5000 do 20 000 korun dalším prodejcům.

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě navrhli senátoři ČSSD v čele s Františkem Bublanem. Na omezení prodejní doby ale tlačili i někteří odboráři z obchodních řetězců, kteří chtějí zaměstnancům umožnit trávit svátky s rodinou.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme