Praha zakázala rozdělávat ohně. Pálení čarodějnic neprojde ani za dozoru hasičů

Kvůli suchu a horku se v pondělí v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které v pondělí pořádají například městské části, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Praha (Aktualizováno: 19:02 30. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnes se budou pálit čarodějnice. Hasiči upozorňují na nutnost nahlásit takové pálení. Obce, firmy a další organizace to mají povinné. Jednotlivcům to hasiči doporučují. | Foto: Noly (CC0) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.

Místa zvýšeného nebezpečí vzniku požáru podle nařízení

 • lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje
 • lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru
 • sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 50 m od jejich okraje
 • plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šíření požáru

Kromě rozdělávání ohně je v takových místech podle vydaného nařízení: zakázáno kouřit nebo používání jakékoliv pyrotechniky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl Hofman.

Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, podle nařízení je rizikový i každý „lesopark, park, zahrada a další porosty umožňující vznik a šíření požáru“.

Ohně se tak v pondělí nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. Jedna z největších akcí se tradičně koná na Ladronce, mezi další patří například akce v Podolí ve Žlutých lázních, na Hostivařské přehradě, v Centrálním parku na Pankráci nebo na Císařské louce.

Ohlásit plánované pálení můžete prostřednictvím webové aplikace příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.

Hasiči varují i před hrozící pokutou. Jednotlivec může za nedodržení zásad požární bezpečnosti při práci s otevřeným ohněm dostat pokutu až 20 tisíc korun.

Sedm hasičských rad pro pálení čarodějnic za běžných podmínek

 • vyberte vhodné místo, dostatečný odstup od budov, dejte pozor na suchou trávu v okolí
 • pro pálení je důležitá stabilní hranice vatry
 • při silném větru nedoporučujeme oheň rozdělávat
 • na rozdělání ohně nepoužívejte hořlavé kapaliny, mohlo by dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu
 • do ohně nevhazujte pyrotechnické výrobky, ani např. pneumatiky a další materiály, které tam nepatří
 • pro případné rozšíření ohně si připravte vodu, písek nebo hlínu k hašení
 • nenechávejte oheň bez dozoru, po uhašení zkontrolujte, zda nemůže již dojít ke vzplanutí, popel zasypte hlínou nebo pískem

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

rez, mkk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme