Zákaz segwayů v Praze platí, rozhodl soud. Nechcete ve městě ani invalidy, tvrdí obhajoba asociace vozítek

Soud v pátek pravomocně zamítl žalobu asociace provozovatelů vozítek segway na hlavní město. Sdružení se domáhalo zrušení opatření, na jehož základě magistrát loni rozmístil značky se zákazem vjezdu vozítek do historických lokalit. Podle asociace Praha nezvládla vynutit původní pravidla, a proto provoz raději plošně zakázala, navíc bez řádného odůvodnění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté v Praze | Zdroj: Reuters

Senát pražského městského soudu pod vedením Evy Pechové konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu správním soudem a nelze proti němu podat žalobu.

Takzvané "opatření obecné povahy", které žaloba asociace napadala, jen na základě tohoto nařízení vyznačilo území se zákazem, což bylo v pořádku. „Obec k tomu zmocňuje zákon o silničním provozu," upozornila soudkyně.

Praha podle Pechové dokonce měla ze zákona povinnost, nikoliv jen oprávnění rozmístit na území se zákazem vjezdu přepravníků značky. Žalované opatření obecné povahy tak vlastně město vůbec vydávat nemuselo, ale pokud to učinilo, není to překročením jeho pravomoci a důvodem ke zrušení opatření.

Praha chce ve vybraných částech města zakázat vozítka segway

Číst článek

Na provoz segwayů, které využívali především turisti, si dlouhodobě stěžovaly radnice, kritizovali ho také obyvatelé centra. Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynějšího opatření hrozí až dvoutisícové pokuty.

Asociace Segway ČR hájí zájmy majitelů segwayů i podnikatelů s těmito vozítky, sdružuje přes dvě desítky firem. Její právník Pavel Říčka dnes uvedl, že asociace má zájem na kvalitním nastavení pravidel a potřebu určité regulace nezpochybňuje, opatření magistrátu však vnímá jako politické rozhodnutí.

O zákazu vozítek segway budou nejspíš rozhodovat obce. Návrh schválila vláda

Číst článek

„Praha zcela selhala při vynucování pravidel. Nebyla schopna usměrnit malou skupinku osob na segwayích, která tu dělala výtržnosti," řekl s tím, že městské části letitý problém neřešily.

Jediným argumentem magistrátu byla podle Říčky množící se zranění chodců, přičemž advokát zdůraznil, že neexistují statistiky o tom, že k častým střetům chodců se segwayi skutečně dochází. Zároveň se vymezil vůči cyklistům, kteří podle něho pro chodce představují mnohem větší nebezpečí.

'Praha tady invalidy nechce'


„Zákaz dopadá nejenom na podnikatele, ale i na soukromníky, kteří v těch oblastech bydlí a používají vozítka k ekologické a nerušivé dopravě," prohlásil u soudu právník. Podle něj opatření postihlo i invalidy, jejichž vozíky také fungují na principu samovyvažovacího zařízení. „Město Praha řeklo, že invalidy tady nechce," poznamenal.

Segwaye nyní nesmějí jezdit v pražské památkové rezervaci, v celé Praze 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Zákaz vjezdu město schválilo loni v červenci, kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci tak z ulic zmizeli až počátkem prosince, instalace značek vyšla na 3,7 milionu korun.

Samotné nařízení ohledně zákazu vjezdu by mohl přezkoumat pouze Ústavní soud. Podle Říčky je reálné, že u něj celá věc skutečně skončí. Ohledně případného podání kasační stížnosti proti dnešnímu rozsudku k Nejvyššímu správnímu soudu se asociace rozhodne až po prostudování písemné podoby verdiktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme