Zákaz transformace nemocnic na obchodní společnosti zřejmě Senátem neprojde

Zákaz přeměny nemocnic na obchodní společnosti - tak jak to požaduje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová - nemá v Senátu šanci na schválení. Už při projednávání ve výborech horní komory ho totiž drtivá většina senátorů odmítla. Proti se ve čtvrtek postavil i senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková

A to především proto, že zákaz převedení nemocnic na obchodní firmy omezuje práva jejich vlastníků a problémy zdravotnictví stejně nevyřeší. Předseda výboru lidovec Jiří Brýdl přitom nechce spekulovat o tom, jak na vrácení zákona zareaguje sněmovna.

"To je politikum, a to já nezkoumám. Kdybychom začali zkoumat, jakou to bude mít odezvu u Poslanecké sněmovny.- u každého pozměňovacího návrhu, tak bychom přestali plnit svou ústavní funkci."

Zákaz převodu nemocnic na obchodní firmy prosadili ve Sněmovně sociální demokraté za pomoci komunistů - a to na poslední chvíli, připsáním do zákona o snižování hluku. Ministryně zdravotnictví Emmerová DNES senátorům po svém náměstkovi Michaelu Vítovi vzkázala, že ustoupit rozhodně nehodlá, a že proti nemocnicím coby obchodním společnostem bude bojovat dál.

"Ministerstvo zdravotnictví má stále obavu z toho, že tímto zamezí do toho období, než bude projednán zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví jakousi zvýšenou privatizaci, která by mohla způsobit i určité problémy v síti zdravotnických zařízení tak, jak paní ministryně předložila v koncepci zdravotní péče do roku 2013," uvedl Vít.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme