Zákaz transformace nemocnic na obchodní společnosti zřejmě Senátem neprojde

Zákaz přeměny nemocnic na obchodní společnosti - tak jak to požaduje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová - nemá v Senátu šanci na schválení. Už při projednávání ve výborech horní komory ho totiž drtivá většina senátorů odmítla. Proti se ve čtvrtek postavil i senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

A to především proto, že zákaz převedení nemocnic na obchodní firmy omezuje práva jejich vlastníků a problémy zdravotnictví stejně nevyřeší. Předseda výboru lidovec Jiří Brýdl přitom nechce spekulovat o tom, jak na vrácení zákona zareaguje sněmovna.

"To je politikum, a to já nezkoumám. Kdybychom začali zkoumat, jakou to bude mít odezvu u Poslanecké sněmovny.- u každého pozměňovacího návrhu, tak bychom přestali plnit svou ústavní funkci."

Zákaz převodu nemocnic na obchodní firmy prosadili ve Sněmovně sociální demokraté za pomoci komunistů - a to na poslední chvíli, připsáním do zákona o snižování hluku. Ministryně zdravotnictví Emmerová DNES senátorům po svém náměstkovi Michaelu Vítovi vzkázala, že ustoupit rozhodně nehodlá, a že proti nemocnicím coby obchodním společnostem bude bojovat dál.

"Ministerstvo zdravotnictví má stále obavu z toho, že tímto zamezí do toho období, než bude projednán zákon o neziskových organizacích ve zdravotnictví jakousi zvýšenou privatizaci, která by mohla způsobit i určité problémy v síti zdravotnických zařízení tak, jak paní ministryně předložila v koncepci zdravotní péče do roku 2013," uvedl Vít.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme