Zákaz vstupu do červené zóny. Na Zlínsku zesilují boj proti africkému moru prasat

Ve Zlínském kraji začnou kvůli africkému moru prasat platit od středy nová pravidla. Prvním je zákaz vstupu do takzvané červené zóny, tedy území ohraničeného elektrickými a pachovými ohradníky. Opatření se nebude týkat jen lidí, kteří v zamořené oblasti žijí, myslivců a vybraných lesních hospodářů a zemědělců. Myslivci na Zlínsku pak nově dostanou zástřelné dva tisíce korun. Pokud divočák nebude nakažený, mohou si ho navíc nechat.

Tento článek je více než rok starý.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divočák (ilustrační foto)

Divočák (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Omezení začne platit zítra, protože musíme přeznačit asi 360 tabulí," řekl zlínský hejtman Jiří Čunek. Od minulého týdne byl jejich prostřednictvím zakázán vstup do ohniska nákazy lidem s domácími zvířaty.

'Neproklouzne ani jeden.' U Zlína kvůli divočákům rozmisťují elektrické ohradníky

Číst článek

Úplný zákaz vstupu lidí se bude podle něj týkat oblasti o rozloze zhruba 50 kilometrů čtverečních vymezené katastry měst a obcí Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Zlín.

Zákaz vstupu má platit minimálně do 29. srpna. Pod hrozbou vysokých pokut ho budou kontrolovat policisté.

V ohnisku nákazy je také zakázán lov veškeré zvěře. Divočáky nesmějí myslivci v oblasti lovit už od června, kdy se nákaza africkým morem na Zlínsku objevila. Zákaz vstupu i odlovu divočáků kraj zavedl kvůli tomu, aby prasata zůstala v klidu, neplašila se a neměla potřebu opouštět ohnisko nákazy. Jinak by totiž mohla překonat pachové a elektrické ohradníky.

Za zastřeleného divočáka 2000 korun

Hejtman zároveň potvrdil, že bude myslivcům v okrese Zlín mimo ohnisko nákazy zvýšeno zástřelné za uloveného divočáka z 1000 na 2000 korun. Další peníze dostávají myslivci od kafilérií, které ulovená divoká prasata zpracovávají.

Jiří Čunek | Foto: Filip Jandourek

Hejtmanství od středy také hodlá začít s nákupem chladicích boxů pro myslivecká sdružení působící v ohnisku nákazy. Sloužit mají k uchovávání ulovených divočáků, vejdou se do nich tři až čtyři kusy.

Pakliže se prokáže, že zastřelená divoká prasata nemají africký mor, budou je moci myslivci nově využít ke spotřebě. „Státní veterinární správa zabezpečí, že laboratoře budou fungovat do 24 hodin," uvedl Čunek s tím, že možnost zavedení opatření ještě musejí ověřit veterináři.

Chladicí boxy i klece na odlov prasat

Nakoupeno má být podle něj také asi 67 chladicích boxů za šest až sedm milionů korun. „Prase bude muset být v chladicím boxu do doby zhruba 24 hodin, než dostanou z laboratoří pokyn, zda celý obsah odvezou do kafilérie, protože je nakažený, nebo je čistý a budou ho moci použít pro svou potřebu,“ vysvětlil Čunek.

Zlínský kraj začne od středy dále nakupovat asi dvacítku klecí k odlovu divočáků v zamořeném území. „Chceme odchytit co nejvíce prasat," řekl Čunek.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Karolína Wernerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme