Děčín vydal zákaz vstupu na vybraná území Českého Švýcarska, někteří výletníci si chtěli rozdělat oheň

Děčín v pátek rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území národního parku České Švýcarsko. Omezení začne platit o půlnoci. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí. Výjimka platí pro některé lidi, například zaměstnance parku. Turisté se budou i nadále moci dostat na vybrané turistické trasy a cyklotrasy. Vyplývá to z vyhlášky, kterou úřad vyvěsil na úřední desce.

Tento článek je více než rok starý.

Hřensko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace požáru nad Hřenskem

Do části národního parku České Švýcarsko bude platit zákaz vstupu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zákaz vstupu na vybrané území lesa vyplývá i z toho, že se strážci parku již setkali se situacemi, kdy si i přes požár chtěli výletníci rozdělat oheň, uvedl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Dočasný zákaz vstupu do lesa vydal magistrát s ohledem na ohrožení bezpečnosti a zdraví osob pádem kamenů, stromů nebo jejich částí v důsledku poškození požárem a aktuálního zdravotního stavu lesních porostů.

Švédská letadla Air Tractor jdou do akce. Požár bude hasit i slovenský Black Hawk

Číst článek

Magistrát tak vyhověl žádosti správy parku. V Českém Švýcarsku hoří na rozloze zhruba tisíc hektarů.

Zákaz se týká vstupu do lesů na území obcí Hřensko, Mezná, Janov, Růžová, Kamenická Stráň, Srbská Kamenice, Jetřichovice, Rynartice, Všemily a Vysoká Lípa. Výjimku mají správci parku, myslivci či hasiči, policisté a zdravotníci.

Lidé nadále mohou využít vybrané turistické trasy, jako je ta ze směru z Růžové na Srbskou Kamenici nebo cyklotrasu v úseku Jetřichovice - Na Tokáni a další. Přehled všech tras a mapku s jejich vyznačením najdou zájemci na úřední desce magistrátu, který o vydání vyhlášky informuje také dotčené obce.

Bezpečnost návštěvníků

„Předpokládáme, že platit bude zákaz po nezbytně nutnou dobu, ale to uvidíme až poté, co se podaří požár uhasit,“ uvedl Salov. Zákaz vstupu na část území parku město podle mluvčího vydalo zejména kvůli bezpečnosti návštěvníků.

„Máme nějaká hlášení od našich dobrovolných strážců, že přistihli tábořící lidi, kteří si oheň chystali zjevně udělat,“ řekl Salov. Někteří turisté se také podle něj vydávali do míst, kde už to pro ně mohlo být kvůli požáru nebezpečné. „Třeba na skalní hrádek Šaunštejn, kde potom stáli v dýmu z toho ohně,“ doplnil.

Meteorolog: Pročistit ovzduší po požáru pomohou srážky, vítr zase zředí částice z kouře

Číst článek

Upozornil, že požár je zákeřný tím, že se nešíří liniově po zemi. „My potřebujeme udržet návštěvníky v nějaké vzdálenosti, aby se nedostali do sevření ohně, odkud se nedokáží sami evakuovat. Cítili jsme jako problém, že se lidé přibližují příliš blízko,“ dodal Salov. Hříšníky nebylo možné postihnout, protože oheň nestihli založit.

Správa národního parku nejprve požadovala zákaz vstupu do celého parku. Po debatě se starosty obcí v Českém Švýcarsku rozhodla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), že se tak neučiní. Starostové argumentovali tím, že by byl ochromen turistický ruch i v místech, kde nehoří.

„Nechceme omezovat život lidí v okolí, ale v místě hašení mají turisté tendenci pořizovat si fotografie, tím ohrožovat svou bezpečnost a překážet v likvidaci požáru. Strážci přírody budou dohlížet na dodržování zákazu vstupu do vymezených částí,“ uvedla ve čtvrtek Hubáčková.

Vstup do oblastí zasažených požárem hlídá policie. Uzavřen je hraniční přechod do Německa v Hřensku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme