Hnutí SPD chce zakázat zahalování obličeje na veřejnosti. Za porušení by hrozila až desetitisícová pokuta

Hnutí SPD Tomia Okamury chce až na výjimky zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na veřejnosti. Předpokládá to přestupková novela poslanců hnutí. Za porušení zákazu by lidem hrozila podle předlohy až desetitisícová pokuta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahalování obličeje podle návrhu novely neumožňuje bezpečnostním složkám odhalovat pachatele. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Předkladatelé zdůvodňují navrhovanou úpravu zvýšením bezpečnosti i „ochranou interakce mezi jednotlivci ve společnosti“. „Obličej totiž tvoří základ pro rozpoznání lidí, stejně jako obličej umožňuje číst signály a pocity ostatních lidí. Obličej tak hraje zásadní roli ve vzájemné interakci v naší společnosti,“ stojí v důvodové zprávě.

Okamura: Nechceme koryta. Šel jsem zjistit, zda není prostor na prosazování programu SPD

Číst článek

Zahalování obličeje podle předkladatelů snižuje možnosti bezpečnostních složek odhalovat pachatele protiprávních jednání a lidi, kteří jsou hledaní nebo se pohřešují.

Zákaz by platil podle novely na veřejných prostranstvích a ve veřejně přístupných budovách s výjimkou případů, kdy zahalování obličeje souvisí „s plněním zákonné povinnosti, výkonem povolání, umělecké nebo sportovní činnosti nebo vyplývá ze zdravotních důvodů“. Autoři v této souvislosti zmiňují v důvodové zprávě bezpečnostní helmu policisty, masku herce v divadle nebo ochrannou přilbu brankáře při hokeji.

Formálně by navrhovaná zákonná úprava zákazu zahalování obličeje nahradila v přestupkovém zákoně současnou užší restrikci. Týká se lidí při cestě na organizované sportovní utkání a zpět a na místě takového utkání. Zákaz zahalování obličeje obsahuje také zákon upravující veřejná shromáždění.

O návrhu rozhodnou zákonodárci

Zahalování na veřejnosti zakázalo šest zemí v Evropě, v některých dalších platí částečné restrikce. Prvním evropským státem, který vydal zákon zakazující nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti, byla v dubnu 2011 Francie.

Ve stejném roce začal platit obdobný zákaz v Belgii, zákonné restrikce přijaly také Bulharsko a Lotyšsko. Loni schválil zákaz rakouský parlament, od letošního srpna platí omezení v Dánsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme