Policie odložila vyšetřování zakázky na monitorovací systém, trestný čin se podle ní nestal

Policie odložila vyšetřování zakázky ministerstva pro místní rozvoj na monitorovací systém evropských dotací, píší Lidové noviny. Žádný trestný čin se podle kriminalistů nestal. Tendr z roku 2013 provázelo podezření z několika závažných chyb a jeho prověřování provázel spor mezi ministerstvem pro místní rozvoj a auditním orgánem ministerstva financí. Kvůli zakázce přišlo Česko o 820 milionů korun od Evropské unie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Policie odložila trestní věc podezření ze spáchání zločinu, neboť ve věci nejde o podezření ze zločinu a není namístě věc vyřídit jinak,“ sdělil listu Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj. Dodal, že ministerstvo už s výsledkem seznámilo zástupce Evropské komise.

Korupce, poškození finančních zájmů EU. V dotační kauze lázní v Chrastavě bylo obžalováno 12 lidí

Číst článek

Zakázku na počítačový systém zajišťující čerpání peněz z evropských fondů vyhrála v roce 2013 společnost Tesco SW. Audit ministerstva financí ale dospěl k závěru, že soutěž byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda.

Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Také hodnocení nabídek bylo podle auditorů netransparentní a nepřezkoumatelné.

„Na základě tohoto auditu se tím začala zabývat policie a Evropská komise odmítla platit výdaje do doby ukončení policejního šetření úplně. Po tři a půl roku policie nic nenašla a tím potvrdila názor ministerstva pro místní rozvoj,“ řekl Frček deníku. Stát podle něj přišel kvůli sporu o 820 milionů korun ze zdrojů Evropské unie.

IT zakázkou se kromě policie zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad našel dílčí pochybení, která potrestal stotisícovou pokutou, ale stejně jako Finanční správa s policií se podle listu neztotožnil s názorem, že zakázku provázela kartelová dohoda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme