Zákazník neodhalí v dětském zboží bisfenol A

Rodiče mohou na českém trhu koupit dětské zboží s nebezpečnou látkou. Bisfenol A negativně působí hlavně na hormonální systém dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Vyhnout se nákupu kojenecké lahve s nebezpečnou chemickou látkou je v Česku nemožné. Výrobce totiž nikdo nenutí o jejich použití informovat. A zákazníkům neporadí ani prodavač.

Přehrát

00:00 / 00:00

Květa Moravcová o bisfenolu ve Zprávách o šesté

Podle profesorky Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Jany Hajšlové je bisfenol A nebezpečný hlavně pro děti: „Při určitých koncentracích může dojít k ovlivnění hormonálních procesů - zvláště v nezralých organismech, jako jsou děti.“

Výrobci používají Bisfenol A řadu let, na jeho negativní účinky přišli vědci postupem času. Využívání látky už zakázalo Dánsko, Francie nebo Kanada. V Česku chce předběžný zákaz prosadit Greenpeace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Hajšlová z Ústavu chemie a analýzy potravin, Vysoké školy chemicko technologické v Praze mluvila o této látce také ve Stalo se dnes

Jana Hajšlová hovořila také ve Stalo se dnes potvrdila, že bisfenol A při pokusech interferuje s některými hormonálními pochody. Připomněla ale důležitost expozičních dávek, které jsou při pokusech mnohem vyšší než v reálném životě.

„Není potřeba záležitost dramatizovat. Jsme členy Evropské unie a nebudeme výjimkou,“ poznamenala Hajšlová s poukazem na eliminaci rizik.

Milan Kopp, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme