Začátek školního roku je po tornádu na Hodonínsku v ohrožení. Vedení doufá, že stihnou opravy

Základní a mateřské školy v tornádem poničených Hruškách a Moravské Nové Vsi utrpěly rozsáhlé škody. Přišly o střechy i okna. Rekonstrukcím brání nedostatek materiálu a vytíženost stavebních firem. V Moravské Nové Vsi věří, že stihnou školu opravit do začátku školního roku. Ředitelka Základní školy Hrušky tak optimistická není.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obec Hrušky po zásahu tornádem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Střechu máme celou pryč, stropy protečené, šest let stará tělocvična je v hodně špatném stavu. Jakž takž jsou na tom některé třídy, u kterých je jen vymlácené sklo. To se dá zachránit,“ říká ředitelka základní školy v Hruškách Svatava Bradávková. Tu doplňují žáci, že je tornádo připravilo i o nový altán na zahradě školy. 

Opravy budov brzdí nedostatek stavebního materiálu a vytíženost stavebních firem. Základní škole Hrušky se sice řemeslníky domluvit podařilo, ale ti vedení narovinu sdělili, že rekonstrukci do začátku nového školního roku nestihnou.

Pomáhejte s námi. Český rozhlas propojuje dárce s konkrétními lidmi z obcí, které smetlo tornádo

Číst článek

Podobně je na tom v Hruškách i mateřská škola. „Co se týče školky, tak by mělo být vše hotovo do konce září. Žáci by se tak mohli vrátit do svých vnitřních prostor v průběhu října,“ informuje místostarosta Hrušek Marek Babisz (za KDU-ČSL).

Stejně zdevastovaná je i Základní škola v Moravské Nové Vsi. Té chybí střecha, má vytlučené okna a zatlučené části vchodových dveří. „Staré, dubové, bytelné dveře, které jsme tu měli, tu nejsou. Nikde jsme je ani nezahlédli. Prostě zmizely,“ říká ředitelka ZŠ v Moravské Nové Vsi Hana Grossmanová. „Když se nám podaří, aby měly třídy střechu, okna a výmalbu, tak věřím, že žáci do svých lavic usednou normálně v září,“ dodává.

Tornádo postihlo Hodonínsko 24. června a způsobilo rozsáhlé škody. Na místě zasahují i nadále hasiči a armáda. Po katastrofě na místo vyrazili dobrovolníci a organizace založily veřejné sbírky. 

Alena Hesová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme