Základní školy budou měnit osnovy

Ze základních škol zmizí do tří let klasické učební osnovy. Pedagogové budou učit žáky podle vzdělávacích plánů, které si vytvoří každá škola sama. Budou přitom muset respektovat jenom takzvaný Rámcový vzdělávací program, který má základní vzdělávání usměrňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žáci ve třídě | Foto: 3zsslany

Konec biflování definic, vzorců nebo letopočtů, aniž by je žáci uměli použít. I tuto změnu by měl do výuky na základních školách přinést rámcový vzdělávací program. "Žáky bychom měli naučit více vzájemně komunikovat, zpracovávat a vyhledávat informace. To jsou velice důležité věci, které potom v životě uplatňují," vysvětluje předseda Asociace základního školství Karel Bárta.

Školy by také měly mít mnohem více možností, jak a co žáky učit. Časem si bude moci každá škola sestavit vlastní výukový plán na základě stanovených okruhů. "Její vlastní školní vzděláavací program může být podobný tomu, co učí dnes. Jiné školy, které mají sklon více inovovat, mají možnost učit úplně jiným způsobem," upřesňuje ministryně školství Petra Buzková.

Učitele s tím čeká víc práce. Budou mít větší odpovědnost za výuku a čeká je další vzdělávání, aby byli schopni jednotlivé výukové plány vytvořit a provázat. Šéf školských odborů František Dobšík si ale není jist, že na všechno bude dost peněz. "Aby to nebylo na úkor něčemu, aby se zdroje nehledaly uvnitř rezortu, ale aby ten stát byl ochoten do toho investovat. A to si myslím, že bude problém."

Všechny základní školy mají rámcové programy zavést od září 2007.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme