Základní umělecké školy se mohou zbavit starých osnov

Na základní umělecké školy míří reforma. Učitelé mohou od září tvořit své školní vzdělávací programy tak, jako je tomu už od roku 2007 na ostatních základních školách a gymnáziích. Dosud museli umělečtí kantoři učit podle starých osnov ze 70. let minulého století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební výchova

Hudební výchova | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Vodítkem k tvorbě nových programů bude učitelům rámec, který vypracoval Výzkumný ústav pedagogický. Jeho přípravu měl na starosti Jiří Stárek. Podle něj se díky reformě na základních uměleckých školách posílí role učitele a zmizí staré osnovy:

„Děti poslouchají nové umělecké směry, nové umělecké žánry a reflexe ze strany základních uměleckých škol, ne že by nebyla dostatečná, ale ona není často umožněná právě z toho důvodu, že učitelé musejí dodržovat určité normy, které kontroluje ředitel, který je pak kontrolován Českou školní inspekcí. Dochází k tomu, že žáci jsou učeni z not, ze kterých se učili ještě bývalí učitelé.“

Podle ředitele pražské Základní umělecké školy Luboše Lisnera, ale jen školy zlegalizují postupy, které už jsou na školách dávno zavedené:

Některé školy jen zlegalizují svoji výuku

„V těch prvních školách se už dnes učí jinak, těm školně vzdělávací program přinese legalizaci jejich přístupu. Druhé školy čekají na možnost udělat nějakou změnu, protože by rády něco změnily, protože cítí, že to někde skřípe, a dostaly možnost rámcovým vzdělávacím programem. Je jasné, že existují školy, kterým dosavadní osnovy vyhovují a tam reforma bude hodně plíživá, kdy oni budou postupně přicházet na výhody a postupně to budou zapracovávat.“

Aleš Chalupský, ředitele pražské Základní umělecké školy, věří, že se díky reformě změní i postavení učitele: „Budeme moct věci, které dosud byly za rámec učebních plánů a osnov. Bude trvat určitou dobu, než se nám je podaří změnit, protože to je otázka změny v nastavení učitele jako takového. To znamená vést pedagogy k tomu, aby to byli osobnosti a aby věděli, co mohou ale současně, kde je jejich odpovědnost. Posílení úlohy učitele je velmi důležité.“

Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme