Základní vojenská služba by mohla trvat jen půl roku

Poslanci znovu podpořili myšlenku zkrátit nebo rychle zrušit nynější dvanáctiměsíční vojenskou základní službu. Bez problémů totiž v prvním čtení schválili návrh poslanců ODS Petra Nečase a Jana Vidíma, aby byla služba zkrácena na šest měsíců. Teprve jednání ve sněmovních výborech ale napoví, zda služba bude zkrácena, nebo rychle zrušena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci nad mapou | Foto: Armáda ČR

K tomuto návrhu z dílny ODS na zkrácení vojny jen na půl roku očekával jeden z předkladatelů normy Petr Nečas poměrně rušnou diskusi. Už proto, že jde o zajímavé politické téma, které většina parlamentních stran ve svých programech zmiňovala, ale nedotáhla do konce.

"Do loňských voleb šly prakticky všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů s programem zkrácení základní vojenské služby, ale dnes se k tomuto slibu příliš neznají, protože je třičtvrtě roku po volbách a ODS je v podstatě jediná, která tento slib hodlá splnit," řekl Radiožurnálu Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Nečas o zkrácení základní vojenské služby

Sociální demokraté připouštějí, že jsou ochotni o zkrácení vojenské služby na šest měsíců jednat, ale jen na základě důkladné odborné diskuse i v rámci chystané profesionalizace naší armády. Člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Radim Turek z ČSSD se proto obává, že ze strany ODS jde jen o populistické gesto.

"Jestliže dneska vyhlásíme zkrácení vojenské slžby půl roku nebo profesionalizaci armády o rok, dva dříve, pak také musíme vycházet z reálné situace. A já to beru jako podpásový útok na ministra obrany, protože to není o oodboprném úsudku," poznamenal Turek.

Jaroslav Tvrdík považuje za lepší řešení raději rychlejší ukončení základní vojenské služby. Návrhy zákonů na její zkrácení označil za chaotické.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme