Zákon, který významně přispěl ke zlepšení ovzduší v ČR, slaví 20 let

Před 20 lety schválilo Federální shromáždění zákon o ovzduší, který znamenal zásadní změnu v kvalitě vzduchu nad ČR. Velké podniky musely na základě normy během sedmi let vyčistit svoji výrobu. Během devadesátých let tak exhalace oxidu siřičitého klesly na desetinu a ubyly i kyselé deště. Podle ekologů by měli politici na tento úspěch nyní navázat a zbavit Česko závislosti na uhelných dolech, dovážené ropě a plynu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Prosadit poměrně tvrdý zákon ale nebyl před dvaceti lety takový problém, jaký mají podobné předlohy dnes. Podle Bedřicha Moldana, který byl v té době poslancem České národní rady, naopak jak kolegové politici, tak veřejnost zákon o ovzduší uvítali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog z Ústí nad Labem Martin Novák v Ranním interview Radiožurnálu.

„Protože to, že padl komunismus, tak to zároveň přineslo obrovské naděje a očekávání toho, že se situace velmi rychle zlepší, což se kupodivu podařilo. Ale bylo to z velké části díky tomu, že právě podpora veřejnosti na všech úrovních, včetně té nejvyšší – vládní, byla opravdu veliká a s dneškem se to absolutně nedá srovnat,“ řekl Radiožurnálu.

Díky zavedení zákona klesly emise oxidu siřičitého v severních Čechách podle meteorologa z Ústí nad Labem Martina Nováka na méně než deset procent toho, co se v ovzduší vyskytovalo na přelomu 80. a 90. let.

Vyčištění ovzduší ale nebylo zadarmo. Společnosti do něj musely investovat značné sumy peněz. „Bylo to v řádu miliard nebo desítek miliard, které musely být investovány během 7 let. Efekt je opravdu výrazný. Myslím, že se investice vyplatily,“ poznamenal Novák.

Změnu k lepšímu začali obyvatelé pociťovat už v letech 1994 až 1995. „Od konce 90. let už nebylo potřeba regulovat kvůli vysokým koncentracím oxidu siřičitého,“ připomněl meteorolog Martin Novák.

Podle ochránců přírody přinesl zákon o ovzduší obrovský úspěch, Česko by ale mělo dál pracovat na snížení závislosti průmyslu na uhlí a dovážené ropě a zemním plynu.

„Politici by po tom první kroku měli udělat ještě druhý. Měli by navázat na první obrovský úspěch a schválit nový zákon, který podobně, jako v roce 1991, stanoví rámcové tempo, kterých chceme tentokrát snižovat naši závislost na fosilních palivech. Tím rozhýbe zelené inovace, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo nové technologie v průmyslu,“ řekl Radiožurnálu Vojtěch Kotecký z hnutí Duha.

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme