Zákon nebude nařizovat spisovnou češtinu v médiích

Moderátorům zpravodajství v soukromých celoplošných rádiích a televizích zákon přece jen nebude ukládat, aby mluvili spisovně. Poslanci totiž nakonec dali za pravdu senátorům a příslušnou novelu napodruhé schválili bez této povinnosti. Projednávání této předlohy ve sněmovně bylo velmi bouřlivé a nechyběly ani slzy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diskusní studio | Foto: Jan Rosenauer

Spisovnou češtinu ve zpravodajství soukromých rádií a televizí chtěli uzákonit komunisté. I ministr kultury Pavel Dostál se ale postavil proti a použil pár příkladů. "Televize Nova by porušovala zákon, pokud by část svých zpráv vysílala ve slovenštině."

O nesmyslnosti tohoto nařízení přišel poslance přesvědčit i lidovecký senátor Karel Bárta. Připomněl slova Karla Čapka: "Není to náhoda, že každý násilný režim umezuje, čili usměrňuje, ducha. Tomuto ujařmení, nebo zkurvení ducha, pomáhají s velikou ideovou horlivostí právě intelektuálové."

A právě tato slova vehnala slzy do tváře komunistické poslankyni Ivaně Levé, která návrh na spisovnou češtinu sepsala. Kolegové ji museli vyvést ze sálu. "Nejsem na hrubé výrazy, a dost těžko takovouhle argumentaci unáším," vysvětlila poslankyně.

Komunisté se ale nevzdávají. Podle Ivany Levé podobný návrh předloží znovu.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme