Zákon o bezpečnostní činnosti dovolí sledovat manžele, politické a obchodní konkurenty ne

Podnikání soukromých detektivních agentur by mělo po letech dostat zákonný rámec. Česko je totiž jednou z posledních evropských zemí, ve které tato činnost nepodléhá žádným regulacím. Zákon o bezpečnostní činnosti připravuje ministerstvo vnitra a podle deníku Právo ho má brzy projednat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Soukromí detektivové by podle nového zákona nesměli sledovat nikoho na základě etického původu, sexuální orientace nebo třeba náboženských a politických důvodů.

Stejně jako slídění po detailech o jejich zdravotním stavu nebo intimním životě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona o bezpečnostní činnosti mluví prezident ASBS Jiří Kameník a ředitel sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil

Možné by ale zůstalo špehování osoby blízké kvůli podezření z nevěry. Tou by mohli být manželé, registrovaní partneři nebo lidé, kteří spolu trvale žijí.

„Na zákon se čeká už řadu let. V oblasti bezpečnostních agentur se děje spousta věcí, které by se dít neměly. Tento zákon může přispět k tomu, že se prostředí kultivuje,“ říká výkonný ředitel občanského sdružení Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

V ČR působí několik tisíc soukromých bezpečnostních agentur, ve kterých je zaměstnáno více než 50 tisíc lidí. Kromě služeb privátních detektivů se agentury zabývají především ostrahou objektů a lidí, bezpečnostním poradenstvím nebo převozem peněz.
Zdroj: Právo

Tuto činnost by mohly vykonávat organizace, které k tomu budou mít licenci platnou na deset let.

„Ministerstvo vnitra bude mít pravomoc licenci případně i odebrat, pokud bude docházet k nějakému zásadnějšímu porušování zákonů. Považuji to za relativně silný nástroj, který může přispět k regulaci," vysvětluje Vobořil.

Soukromí detektivové by neměli legální přístup do policejních databází a ani by nesměli odposlouchávat telefony.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme