Naše novela brání zmocnění se veřejnoprávních médií vládou, ujišťuje senátor Smoljak

Poslanci odložili první čtení tzv. malé novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, která upravuje volbu radních. Ta navrhuje, aby třetinu radních nově vybírali i senátoři. Počítá také se zvýšením počtu radních České televize a omezuje vliv spolků na složení rad. Dává tato novela oběma médiím větší nezávislost a stabilitu, nebo je naopak vkládá do rukou politiků?

Tento článek je více než rok starý.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Smoljak

David Smoljak | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

„Z novely nejsem nadšený na 100 procent, připravili jsme návrh odvážnější, ale jde správným směrem,“ uvádí v Pro a proti senátor David Smoljak (STAN).

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové

Poslanec Aleš Juchelka (ANO) považuje normu za nedodělanou. „Její první verze byla označena za protiústavní, ta nová na ni po kosmetických změnách jen navazuje. Je to velké okleštění veřejnoprávních médií a obojek pro management obou médií.“

„Nechápu, v čem by mělo dojít k omezení těchto médií,“ reaguje Smoljak. „Novela naopak posiluje roli navrhujících organizací, vtahuje do procesu Senát, čímž zbavuje vítěze voleb dominantního vlivu. Lepší je i přezkoumatelnost rozhodnutí rad Nejvyšším správním soudem.“

Juchelkovi ale vadí, že je novela připravena „nestandardním způsobem“ a za „podivných“ podmínek. „Neřeší zásadní problémy veřejnoprávních médií, ale cílí jen na personální změny v jejich kontrolních orgánech, malých mediálních radách.“

„Tato malá novela byla připravena nestandardním způsobem, na její připomínkové řízení byl pouhý týden. Mám pocit, že je prostě účelová. Jak víme, vládní koalice nechce pomoci veřejnoprávním médiím s financováním, okleštění rad je očividné a účelové,“ opakuje poslanec ANO.

‚Poplatky neodpovídají dnešku‘

Senátor dodává, že nejen Senát je připraven problém kvora potřebného pro odvolání ředitelů ještě řešit. „A shodneme se jistě na tom, že poplatky ve výši z roku 2008 neodpovídají dnešku. To musíme řešit, televizi nemůžeme nechat dál takto podfinancovanou.“

„Z mého pohledu je nejdůležitější, aby se vliv toho dalšího vítěze voleb ve sněmovně nemohl projevovat tak, jak jsme viděli před časem v Polsku a Maďarsku, kde si vítěz voleb rady přeobsadil přes noc a došlo k tak dramatické proměně těchto médií, že úplně ztratila status médií veřejné služby a stala se vládními médii na 100 procent,“ shrnuje přínos nové normy David Smoljak (STAN).

Podle poslance návrh jen zabetonuje radní ve svých orgánech. „Pojistku možnosti poslanců odvolávat jednotlivce z rad bych nechal, stejně jako možnost odvolání celé rady v případě neschválení její výroční zprávy,“ kritizuje změny v malé novele zákona o České televizi a Českém rozhlasu Aleš Juchelka (ANO).

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

Karolína Koubová, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme