Zákon o obchodních korporacích neřeší anonymní akcie

Poslanci přijali nový zákon o obchodních korporacích. Spolu s dalšími zákony, například občanským zákoníkem, je součástí nové úpravy soukromého práva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Nová zákon ale, přes výhrady ČSSD, neřeší vlastnictví anonymních akcií. Proč koaliční poslanci od zařazení tohoto paragrafu do nové úpravy soukromého práva ustoupili, vysvětlila poslankyně Věcí veřejných Jana Suchá.

„Naše stanovisko je pořád stejné. Určitě chceme omezit vlastnictví anonymních akcií, nicméně prbíhala k tomu velká diskuse. A když už chceme to omezení, tak chceme, aby bylo účinné. Proto došlo k dohodě, že bude předložen zákon o transparenci, který bude toto anonymní vlastnictví řešit.“

ČTĚTE TAKĚ: Anonymní akcie zruší speciální zákon, shodla se koalice

Opozice to však kritizuje jako snahu zrušení anonymních akcií oddálit.

Zákon o obchodních korporacích nově upravuje například odpovědnost za újmu způsobenou firmou nebo nově i jejími zástupci.

Podle nového zákona by například členové a bývalí členové statutárních orgánů společnosti měli ručit svým majetkem v případě úpadku, který svým nesprávným rozhodováním zavinili. Toto opatření má chránit věřitele.

Registrace nebo bankovní úschova

Poslanec za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák v Ozvěnách dne uvedl, že debata o omezení anonymních akcií probíhala na půdě zákona o veřejných zakázkách a podruhé u zákona o obchodních korporacích. „Ten začne být účinný až 1. 1. 2014. Tato časová lhůta se nám zdá být dlouhá, tudíž je vhodnější, aby problematiku upravil zcela speciální zákon, který by mě být poměrně rychle schválen v průběhu příštího roku.“

Speciální zákon by podle Polčáka měl obsahovat po vinnost držitelů anonymních akcií registrovat se u Střediska cenných papírů, nebo poskytnout akcie do bankovní úschova – tzv. bankovní imobilizace. Banka by vedla úschovní účet.

Přehrát

00:00 / 00:00

O právní úpravě držení anonymních akcií debatovali poslanci za TOP 09 a STAN Stanislav Polčák a za ČSSD Jaromír Pejc.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc připomněl, že jeho strana navrhla zákon, který by anonymní akcie rušil, avšak koalice byla pro řešení zákonem o obchodních korporacích. „A dnes říkají, že je třeba udělat speciální zákon, který jsme my už předložili.“

Podle jeho názoru jde o to, že koalice ještě není dohodnuta o řešení. „Podstatné je, aby zákon byl schválen.“

Tejc případnou bankovní úschovu považuje za možnou komplikaci například při pátrání policie. „Všechna občanská sdružení bojující s korupcí se nedozví, kdo vlastní určitou společnost, protože nebudou mít přístup do registru.“

Dva kroky před státem

Aleš Rod z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze ve Světě o druhé připomněl, že ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil avizoval předložení speciálního zákona v řádu několika měsíců, nikoli let. „Ten problém je v Česku velmi palčivý, zejména s ohledem na veřejné zakázky, v nichž velmi figurují podniky s akciemi na doručitele.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aleš Rod z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze ve Světě o druhé

V souvislosti s vlastnictvím českých firem se tento týden objevila ještě jedna zajímavá zpráva, která ukazuje, že už 18 procent kapitálu českých firem je ovládáno z daňových rájů. Toto procento přitom znatelně narůstá - informovala Česká kapitálová informační agentura.

„Netýká se to pouze České republiky, snaha optimalizovat daně je mnohem širší a řeší ji všechny země EU,“ zdůraznil Aleš Rod.

Vláda by měla změnit daňovou politiku. „Problém je, že stát bude vždy o 2 kroky pozadu za soukromým sektorem, jehož motivace neplatit daně je silnější. Přikláněl bych se k opatření, aby stát se nesnažil lidi, kteří optimalizují daně a odcházejí do zahraničí honit, ale aby předcházel té situaci a vytvářel podmínky, jež by demotivovaly lidi k přenášení sídel do zahraničí.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme