Zákon o obětech trestných činů prošel Senátem. Chybí jen podpis prezidenta

Oběti trestných činů by měly mít právo na právní pomoc, ochranu nebo vyšší odškodnění. Návrh zákona z dílny bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) po schválení v Poslanecké sněmovně dnes prošel i Senátem. Normu musí ještě podepsat prezident. Pokud se tak stane, platit by měla od 1. července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu, který má na programu návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi | Foto: Filip Jandourek

Podle zákona by oběti trestných činů měly najít výraznější zastání ze strany policie i justice. Měly by mít silnější postavení například při vymáhání náhrady škody, která jim byla trestným činem způsobena.

„Oběť trestně činnosti neměla třeba šanci se přihlásit do exekučního řízení, protože se při stávající právní úpravě dozvěděla pozdě, že je vůbec nějaké soudní řízení a že ona je poškozená, zatímco exekuční řízení už dávno běželo. Dnes se přihlásit bude moci. Totéž se týká insolvenčního řízení, kde dokonce má přednost před velkými věřiteli typu banky a podobně,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Zvednout by se měla také peněžitá pomoc za poškození zdraví. Ta by měla oproti současnosti vzrůst až na dvojnásobek, tedy 50 tisíc korun.

Zároveň norma upravuje pravidla pro fungování neziskových organizací, které obětem trestných činů pomáhají – poskytují jim třeba právní nebo psychologickou pomoc.

Fakt, že se i finančně posílí pozice těchto sdružení, ocenila senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz.

„Že by konečně nějakým způsobem ti lidé mohli být odškodňováni tak, jak zákon káže, protože do teď neměli moc velkou šanci a vím, že tuto práci vykonávala řada lidí, včetně Bílého kruhu bezpečí. Myslím, že je velmi pozitivní, že to konečně prošlo,“ uvedla Dernerová.

Lucie Husárová 1, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme