Zákon o prokazování majetku platí od ledna. Berní úřad ho poprvé použil

Finanční úřad poprvé - po půlroce platnosti - použil zákon o prokazování majetku. První podnikatel tak bude muset vysvětlovat, jak získal svůj majetek. Berní úřad výzvu odeslal v souvislosti s nákupem korunových dluhopisů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U podezřelých podnikatelů totiž můžou úředníci prošetřovat jen případy z posledních tří let. | Foto: Fotobanka Pixabay

Identitu podnikatele ale úřad prozradit nesmí. Podle kontrolorů však neměl oficiálně takové příjmy, aby si mohl dluhopisy své firmy nakoupit. Korunové dluhopisy využily stovky majitelů firem k vyvedení zisku, a to bez toho, aby zaplatili daň z dividendy ve výši 15 procent, píší Hospodářské noviny.

„Je to velice důležitý zákon, ale měl tady být už dřív, když se věci děly možná divočeji.“

Martin Janeček (Šéf finanční správy)

Povinnost doložit na výzvu úřadů své historické i aktuální příjmy ukládá zákon o prokazování původu majetku. I když je takový zákon pro odhalování daňových podvodů zásadní, finanční správa ho za půl roku zatím nevyužila. A to hlavně proto, že je v Česku už většina případů promlčená.

U podezřelých podnikatelů totiž můžou úředníci prošetřovat jen případy z posledních tří let. Ve výjimečných situacích až deseti let. Původ majetku získaného před touto lhůtou se prokazovat nemusí.

Daňoví poradci, právníci i zástupci auditorských společností se shodují, že největším problémem prokazování původu majetku je mít důkazy o pořízení i 10 let starého majetku. Podle Janečka ale s důkazy problém enní. Většinou stačí listinné důkazy a jen ve složitých případech jsou použity i další důkazy.

Zákon o prokazování původu majetku připravovala vláda déle než rok. V minulosti se ho snažil prosadit ještě coby premiér současný prezident Miloš Zeman.

Kateřina Součková, Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme