Zákon o protikomunistickém odboji: Mělo se začít lidmi z 50. let, říká odbojář Šedivý

Přesně před rokem začal platit zákon o odboji a odporu proti komunismu. Za uplynulých dvanáct měsíců byl status odbojáře přiznán 223 lidem. Dvojnásobný počet žádostí o uznání odbojové činnosti ministerstvo obrany zamítlo. Konfederace politických vězňů je ráda, že zákon existuje, má však vůči němu i výhrady. Vadí jí například dlouhé čekací lhůty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunismus

Komunismus | Foto: Fotobanka stock.xchng

Také prý měl být zákon koncipován trochu jinak. Místopředseda konfederace František Šedivý si myslí, že byla špatně zvolená metodika, podle níž se postupuje.

„Velice těžce jsme nesli, že jsme k tomu nebyli přizváni. Myslím my, příslušníci třetího odboje té první etapy z padesátých let, kteří ve třetím odboji nechci říct nejvíce utrpěli, ale nejvíce museli zabrat. A že se tady metodika vytvořila pouze s těmi odborníky, historiky a jinými, kteří k této věci sice mají nějaký svůj profesionální vztah, ale nikoli vztah k té věci samé, to, že to považují za svůj životní úkol,“ řekl František Šedivý.

Přehrát

00:00 / 00:00

S místopředsedou Konfederace politických vězňů mluvil na Rádiu Česko moderátor Tomáš Pavlíček.

Bylo by podle něj dobré, kdyby se materiál roztřídil a kdyby byli na začátku uznáni především odbojáři z padesátých let.

„A nikoli současně ti, kteří se do toho zapojili jako poslední a víceméně v tom odboji prokázali často jenom svůj postoj nebo svůj názor, což je velice nespravedlivé vůči těm z té první etapy,“ uvažoval Šedivý.

Dodal, že v padesátých letech šlo často o založení nějaké odbojové skupiny. „To bylo něco jiného, tam to znamenalo často život a přinejmenším dlouhá léta ve vězení,“ podotkl Šedivý.

Nejvíce lidí bylo však oceněno právě za protikomunistický odboj z padesátých let minulého století. Ministerstvo obrany uznalo celkem 125 odbojářů z tohoto období. Druhý největší počet oceněných se vztahuje k činům z let 1948 až 1949. Třem lidem byla uznána odbojová činnost už před rokem 1948.

Stát ocenil další příslušníky třetího odboje. Velkou část žádostí zamítl

Číst článek

Během prvního roku platnosti zákona přijalo ministerstvo obrany 3714 žádostí o uznání odbojové činnosti. Stát vyplatil odbojářům celkem 15,2 milionu korun, pozůstalým pak dohromady 900 tisíc korun.

Více než čtyři sta žádostí bylo zamítnuto. Podle Šedivého jsou mezi nimi i žádosti, u nichž žadatelé vědí, že nemohou projít. Jako příklad uvedl lidi, kteří třeba utekli z vězení, ale před tím byli odsouzeni za běžný kriminální čin. „Tehdy kdokoli se pokusil o útěk, dostal velezradu, čímž se oni dostali do této kategorie,“ uzavřel Šedivý.

Tomáš Pavlíček, Vojtěch Kouřímský, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme