Zákon o protikomunistickém odboji vláda schválila, opozice je proti

Vláda podle očekávaní schválila návrh zákona o protikomunistickém odboji. Ten počítá s tím, že aktivní účastníci třetího odboje by mohli získat postavení válečných veteránů. Předloha teď míří do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

„Zákon by se měl týkat lidí, kteří se aktivním způsobem účastnili odboje proti komunistickému režimu, a to ať formou toho, že byli vězněni komunistickým režimem, že byli různým způsobem perzekuováni, že se aktivně účastnili ilegální činnosti, vydávání letáků a tak dál,“ popisuje jeden z předkladatelů zákona předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, Petr Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, Petr Gazdík

Sociálním demokratům se ale návrh nelíbí a chtějí ho ve sněmovně upravit. „Zákon místo toho, aby skutečně oceňoval ty, kteří bojovali proti komunistickému režimu a byli perzekuovaní, bude pouze k libovůli úředníků oceňovat jakýmisi diplomy, které právě tito úředníci označí za postižené,“ řekl bezpečností expert ČSSD Jeroným Tejc.

„Myslíme si, v souladu s řadou odborníků, že je tento návrh připraven špatně, a jsme připraveni bavit se o jiných návrzích,“dodal.

Ministři měli novelu na stole už podruhé. Senát totiž předlohu po volbách, které vyhrála levice, stáhl z jednání. Koaliční poslanci ji ale ve stejném znění předložili znovu. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je vláda přesvědčena o vhodnosti přijetí právní normy, která řekne, že zde existoval třetí odboj, a která bude minimálně výraznou morální satisfakcí pro ty, kteří se protikomunistického odboje účastnili.

„Jsme si vědomi určitých právních problémů, který předpis má, ale jeho morální hodnota je tak významná, že ji vláda podpořila a je připravena podpořit případná právní vylepšení,“ řekl Radiožurnálu ministr. Návrh zákona se podle něj od toho, který předkládal Senát, věcně nijak neliší.

Dolejš: Zákon je špatný a zneužitelný

Jak tvrdí poslanec za Komunistickou stranu Jiří Dolejš, vyrovnání s minulostí není věc, která se dá jednoduše vyřešit v zákoně. „Sortýrovat dějiny podle politických kritérií je dost nešťastné. Jestli někdo doufá, že to půjde vyřešit pozměňovacími návrhy ve sněmovně, obávám se, že tudy cesta nepovede.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec KSČM Jiří Dolejš diskutují o zákonu o protikomunistickém odboji

Chyba je, jak se domnívá, už v samotním základu. „Označit odpůrce mocenské zvůle za odbojáře je věc právně i historicky velice sporná, protože jsme nežili ve válce. Do jednoho koše se házejí odpůrci, kteří byli členy strany, kteří se protivili komunistické straně, ale také lidi typu bratří Mašínů, již jsou velmi kontroverzní.“

Poslanec Dolejš dodává, že zákon je velmi špatný. „Ani většina odpůrců minulého režimu nečeká na to, že dostanou razítko a diplom od Ústavu pro výzkum totalitních režimů.“ Ministr Jiří Pospíšil si nemyslí, že jeden zákon vyřeší veškeré problémy, může prý ale některým lidem pomoci.

Podle Dolejše by lidé, kteří vystupovali proti bývalému režimu a utrpěli nějaká příkoří, měli využít standardní rehabilitace. „Dělat z nich ale válečné veterány mi připadá zavádějící,“ míní Jiří Dolejš.

Jak vysvětluje ministr, klíčové stanovisko o udělení osvědčení by měl právě ÚSTR. „Stanovisko tohoto ústavu bude velmi důležité. Bude vydávat ona osvědčení o tom, že dotyčný člověk si zaslouží ocenění.“

Postoj KSČM k Ústavu pro studium totalitních režimů není příliš vstřícný. Jak vysvětluje poslanec Dolejš, zpřesňování a prohlubování pohledu patří do historie a objektivní informovanosti obyvatelstva. Myslí si ale, že instituce typu ÚSTR není ta pravá.

Akademické pracoviště by nemělo osvědčení vydávat

„Máme tu Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, jehož ředitel pan Tůma také nesouhlasí s návrhem zákona. Je zde podezření, že to bude byrokratické a politicky účelové a mohlo by to být využito k vyřizování účtů,“ vyslovuje obavy Dolejš.

„Součástí dějin by měla být i sebereflexe samotných komunistů. Distanci jsme vyslovili již před dvaceti lety a dále se tímto problémem zabýváme,“ dodává.

„Jsou zde zákonodárci, kteří navrhli, aby to vykonával ÚSTR. Protože tam půjde o případná osvědčení a o správní akty, které tento ústav bude vydávat, těžko to může vydávat Ústav Akademie věd. Nepleťme si akademická pracoviště s ústavem, který bude vykonávat správní činnost," namítá ministr Pospíšil.

Jak uzavírá, je prý morální povinností pomoci lidem, kteří za minulého režimu trpěli, minimálně tak, že uznáme jejich boj a mravní sílu.

Lucie Maňourová, Lenka Rafaelová, Martina Spěváčková, Mariana Zapotilová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme