Zákon o registrovaném partnerství sněmovnou opět neprošel

Poslanci opět neschválili zákon o registrovaném partnerství. I tentokrát bylo hlasování velmi těsné a k tomu, aby norma prošla, chyběl jediný hlas. Názory na normu, která by osobám stejného pohlaví umožňovala uzavřít svazek před notářem, dlouhodobě rozdělují jak společnost, tak politiky bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Výjimkou jsou v dolní komoře křesťanští demokraté, kteří takový zákon jednoznačně odmítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pstýnky | Foto: Jan Rosenauer

Projednávání zákona bylo velmi vypjaté a provázela ho celá řada zpochybnění a také spory o jednací řád sněmovny. Konečné hlasování ale nikdo nezpochybnil, a tak návrh, který byl v Poslanecké sněmovně už počtvrté, poslanci opět zamítli.

Pro zákon bylo 82 ze 165 poslanců - většina hlasujících členů klubu ČSSD, většina komunistů, až na Zdeňka Kořistku i přítomní unionisté a zákon podpořili i někteří občanští demokraté. Pro nemoc byli omluveni i ministr kultury Pavel Dostál z ČSSD a poslankyně ODS Kateřina Dostálová, kteří zákon podporovali.

Po oznámení výsledků se jednacím sálem sněmovny rozlehl potlesk odpůrců zákona. Předseda Gay iniciatovy Jiří Hromada.se netajil zklamáním, potvrdil ale, že se o přijetí registrovaného partnerství pokusí znovu. "ČSSD si dala do programu registrované partnerství a myslím si, že mnoho poslanců pro ně nezvedlo ruku. To je pro mě největší zklamání," poznamenal Hromada.

Také jednu z autorek zákona Táňu Fischerovou neúspěch registrovaného partnerství mrzí. "Jsem smutná, scházel nám už jen malý krůček," řekla poslankyně US-DEU. I ona se o předložení zákona opět pokusí. "Jsem připravena pro další spolupráci, jenom musíme zvážit ty síly kolik jich máme a podívat se, jakým způsobem bychom to modifikovali," dodala Fischerová.

Klíčovým argumentem odpůrců normy je obava z oslabení tradiční rodiny. Jeden z odpůrců zákona Jiří Karas z KDU-ČSL řekl, že zvítězil zdravý rozum. Problémy, o nichž gayové a lesbičky mluví, lze podle něj řešit jinak. "Byl jsem zásadně proti, ale na straně druhé je třeba být velice vstřícný vůči homosexuálům," řekl Karas.

Normu, která dnes ve sněmovně neuspěla, podepsalo několik poslanců ČSSD, ODS, US-DEU a KSČM. Zákon měl osobám stejného pohlaví kromě uzákonění vzniku a zániku svazku na matrice, také zaručit právo na informace o vzájemném zdravotním stavu, umožnit jim dědit v první dědické linii. Adopci dětí chtěl zákon zakázat a partnerům naopak nařídit vzájemnou vyživovací povinnost.

Průzkumy veřejného mínění na téma podpora tohoto zákona vykazují různé výsledky. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění z dubna 2001 s ním souhlasí 41 procent lidí a opačný názor zastává asi 33 procent dotázaných. Z loňského výzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes ale vyplynulo, že většina Čechů je proti zavedení registrovaného partnerství.

Zákony o soužití homosexuálů platí již v několika zemích Evropské unie. Páry lidí stejného pohlaví mohou registrované partnerství uzavírat například i v Norsku a ve Švýcarsku.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme