Místo zákona o sociálním bydlení chystá vláda soubor opatření. ‚Nesrozumitelná hesla,‘ říká expert

Současná koaliční vláda údajně nepřipravuje zákon o sociálním bydlení, i když s ním počítá v programovém prohlášení. Místo toho kabinet ANO a ČSSD pracuje na patnácti opatřeních, která mají normu nahradit. Je takové řešení dostatečné? V pořadu Pro a proti o tom diskutovali Linda Sokačová z ministerstva práce a Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi.

pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expert na sociální inkluzi Martin Šimáček.

Expert na sociální inkluzi Martin Šimáček. | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Soubor 15 podnětů nenahrazuje zákon o sociálním bydlení. Je ale také částečně zaměřen na lidi v hmotné nouzi,“ uvedla v pořadu Pro a proti Linda Sokačová, která je pověřená řízením odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí ministerstva práce a sociálních věcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Může 15 opatření koaliční vlády ANO a ČSSD nahradit zákon o sociálním bydlení? Pro a proti Veroniky Sedláčkové

Nemyslí si, že by soubor opatření mohl zásadně zhoršit situaci dotčených lidí. „Diskutuje se o úpravě systému sociálních dávek na bydlení. Tyto změny jsou ale podmíněny analýzami. Pokud se budou dělat změny v dávkovém sytému, je nutné mít i změny v oblasti bytové politiky.“

Zákon o sociálním bydlení je velmi politická otázka. V současné době se diskutuje o zákonu o dostupném bydlení. Zákon o sociálním bydlení je ale v diskuzi. To, jestli se dostane do plánu legislativních prací vlády, se ukáže v letošním roce,“ říká Sokačová.

Stát nemůže financovat nevhodné bydlení, jako jsou ubytovny nebo byty, upozornila úřednice. „Proto oněch 15 podnětů obsahuje i požadavek, aby pronajímatelé poskytovali kvalitní a důstojné bydlení s funkčními okny, dveřmi, vodou a podobně,“ vysvětluje. 

„Není vhodné utnout podporu lidí v ubytovnách, ale je potřeba jednat s těmi, kteří ubytovny provozují, aby dodržovali zákony. Obce mají už dnes povinnost pracovat s lidmi v hmotné nouzi. Ta povinnost tu je a máme zkušenost, že obce s lidmi i pracují,“ shrnuje Linda Sokačová.

Systém ubytoven je unikátní

Řediteli Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček vadí, že chystaná opatření nejdou taková, aby nahradila chybějící zákon o sociálním bydlení. „Navíc mohou uškodit a uškodí lidem ve vyloučených lokalitách,“ říká.

„Máme přibližně 120 tisíc lidí v bytové nouzi, z toho 60 tisíc z nich v nouzi akutní. Je tady velký počet těch, kteří se bez sociálního nebo veřejného bydlení neobejdou, a já nevidím, že by vláda spěchala s přípravou normy... Není ospravedlnitelné, že se řekne, že jde o politickou věc.“

Martin Šimáček (ředitel Institutu pro sociální inkluzi)

Podle něj opatření spíše vytlačí lidi z trhu s bydlením a nenabídnou jim alternativu. Právě tím jim v důsledku uškodí. Problém mnoha z 15 bodů je ten, že jsou nesrozumitelné. Jsou to hesla, a my nevíme, co se za nimi skrývá,“ kritizuje. 

Ředitel v pořadu také připomíná, že Česká republika patří mezi země s nejdražším bydlením a zároveň nenabízí sociální bydlení. „Také český fenomén ubytoven je unikátní, protože sociální politiky na Západě fungují s principy sociálního bydlení,“ srovnává. 

Dodává, že za problém si naše republika může sama. „Česko si vyrobilo problém tím, že špatně pracovalo s obecním a státním bytovým fondem. Byly dostupné dávky, ale s jejich propadem začaly ubytovny narůstat,“ konstatuje Šimáček.

Celý pořad Pro a proti si můžete poslechnout v přiloženém audiu. 

Veronika Sedláčková, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme