Babišovy sliby nestačí, zákon o sociálním bydlení je nutný, říká Vít Lesák

Koaliční vláda ustupuje od plánu prosadit samostatný zákon o sociálním bydlení, chce se raději zaměřit na výstavbu nových bytů. K tomu má ale námitky ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák, podle kterého je zákon nutný k tomu, aby vymezil povinnosti vůči státním orgánům.

dvacet minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Po nějakých 15 letech, kdy se o tom neustále mluví, přijde premiér a řekne, že to není potřeba,“ říká Lesák s tím, že počet lidí v bytové nouzi stoupá a dotační tituly ministerstva pro místní rozvoj nepomáhají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Platformy pro sociální bydlení Vítem Lesákem o tom, proč je potřeba zákon o sociálním bydlení.

„Zákon je potřeba proto, že jediný ten může vymezit jasné povinnosti státním orgánům, včetně obcím v přenesené působnosti, úřadům práce, krajským úřadům, státu a některým ministerstvům,“ vysvětluje.

Dotace a různá opatření založená na dobrovolnosti totiž nefungují, protože obce nemají dostatečnou motivaci situaci řešit.

„Jedině stát může uložit v zákoně povinnost obcím,“ dodává.

Kromě samotných bytů je také potřeba prevence ztráty bydlení kvůli stoupajícím nájmům, vymezit, co má dělat úřad práce nebo mobilizovat další zdroje.

„Byty jsou potřeba, ale zdaleka nestačí, co pan premiér slibuje. Potřebujeme desetkrát více bytů a ty potřebujeme například i ve spolupráci se soukromým bytovým fondem,“ vyzdvihuje.

Celý pořad si můžete poslechnout v přiloženém audiu nebo se na něj podívat ve videu.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme