Ústavní soud se začal zabývat podnětem prezidenta Zemana na zrušení části zákona ‚lex Babiš‘

Ústavní soudci se na plénu začali zabývat návrhem na zrušení části zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Jednání je podle ní neveřejné a usnesení soud nevyhlásí. Podnět k Ústavnímu soudu dal prezident Miloš Zeman už před třemi lety – v únoru 2017.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Zeman kritizuje, že je zákon o střetu zájmů protiústavní, protože omezuje podnikání členů vlády. Prezident proto navrhuje zrušit tři paragrafy. Zákon koncem roku 2016 po schválení senátem prezident vetoval, sněmovna ho ale přehlasovala. Obrátil se proto s kritikou na Ústavní soud, který se dosud stížností nezabýval.

Prezident urgoval u Rychetského podnět kvůli lex Babiš. ‚Ptal se, kdy rozhodneme,‘ říká šéf soudu

Číst článek

Zeman opakovaně dával najevo, že mu vadí délka řízení. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz z loňského prosince, prezident svoji ústavní stížnost urgoval i přímo u šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Podle něj ale Zeman chtěl jen vědět, kdy soud rozhodne, ne jaký bude verdikt.

Zeman ale není jediný, kdo na soud podal v souvislosti s lex Babiš stížnost. Na soudu leží také další, poslanecký návrh, podepsaný převážně zástupci hnutí ANO. Úpravu dlouhodobě kritizuje i premiér Andrej Babiš (ANO), který tvrdí, že mu zákon upírá základní práva. Pokud Ústavní soud stížnosti vyhoví, může napadené paragrafy zrušit.

S žádostí o bližší podrobnosti k úternímu jednání Radiožurnál doposud neuspěl u soudce zpravodaje Jana Filipa, který má prezidentovu stížnost na starosti, nereagoval ani na emaily. Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková pouze řekla, že jednání je neveřejné a proto nemůže sdělit žádné bližší informace.

Finální verze auditu

Zemanova stížnost u Ústavního soudu se začala řešit potom, co do Česka dorazil finální audit Evropské komise kvůli čerpání unijních dotací. Kontroloři v dokumentu potvrdili své předběžné závěry, že premiér Babiš je kvůli vlastnictví holdingu Agrofert ve střetu zájmů. Po auditním šetření tak došli k závěru, že Babiš porušuje české i evropské právo.

O lex Babiš rozhodneme v první polovině roku, doufá Rychetský. Předčasně odejít z funkce se nechystá

Číst článek

Premiér se závěry evropských auditorů nesouhlasí, podle něj Evropská komise nemůže vykládat tuzemskou legislativu. Argumentoval mimo jiné i Zemanovou stížností.

O zpřísnění pravidel střetu zájmů se začalo vážně diskutovat na začátku roku 2016. Poslanci pak novelu schválili. Senátoři i prezident ji ale do dolní komory vrátili. Ale poslanci ji pak znovu schválili v původním znění.

Z navrhovaných takzvaných „protibabišovských” paragrafů zůstaly v zákoně tři: zákaz provozování televize, rozhlasu a vydávání novin, zákaz účasti spoluvlastněných firem na veřejných zakázkách a zákaz poskytování dotací a investičních pobídek pro spoluvlastněné podniky.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme