Zákon o střetu zájmů může některým obcím přinést problémy

Zákon o střetu zájmů se od dnešního dne vztahuje i na zastupitele krajů a obcí s rozšířenou působností. Začala totiž platit jeho novela, podle které budou muset tito volení zástupci zveřejňovat své vedlejší příjmy, podnikání, působení v orgánech firem a majetkové poměry. Některé obce se teď bojí, že nebudou mít dostatek kvalitních lidí do zastupitelstva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice v zimě

vesnice v zimě | Foto: Jan Rosenauer

Mnozí totiž funkci vykonávají jako tzv. neuvolnění zastupitelé a tedy zadarmo. Než by se podrobili dalšímu úřednímu martýriu, často uvažují raději o odchodu ze svých postů. Příkladem je Bystřice nad Pernštejnem. Ta má třiadvacet zastupitelů, z toho jednadvacet neuvolněných. Starosta města Josef Novotný Radiožurnálu potvrdil, že už teď několik z nich o odchodu z funkce přemýšlí, a problémy předpovídá i dalším obcím.

"Jsou zde obce, kterým se opakovaně rozpadají zastupitelstva, a nejsou schopny ani naplnit ten minimální počet zastupitelů, a jsou vlastně bezvládné. Tenhle stav může nastat i v mnohem větších obcích právě proto, že ti lidé nebudou ochotni věnovat svůj čas rozvoji obce, zvlášť v těch vytunelovaných obcích - tam, kde už nemají majetek, kde už není co, kde je potřeba jenom vyhrnout si rukávy a pracovat. A ještě k tomu se pitvořit s nějakým majetkovým přiznáním, zatěžovat se administrativou, nutit své rodinné příslušníky, aby se někde přiznávali, a to všechno zadarmo, pro blaho obce," říká starosta Bystřice nad Pernštejnem.

Případnou až 30tisícovou pokutu za nedodržení nařízení zákona o střetu zájmů Bystřice hodlá svým zastupitelům kompenzovat. Tím je ale zatím ojedinělá.

Platnost celé novely chtějí u Ústavního soudu napadnout pravicoví senátoři. Podle nich předloha neplatí, protože ji Senát zamítl. Jelikož novela zároveň mění i zákony o volbách do krajů a obcí, je podle senátorů k jejímu přijetí nutný souhlas obou komor parlamentu.

.

Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme