Zákon o střetu zájmů? Hrozí exodus veřejných funkcionářů, varuje František Lukl

Starostům a hejtmanům se nelíbí zákon o střetu zájmů, který mimo jiné umožňuje, že seznam jejich majetku si může na internetu každý prohlédnout. Setkali se kvůli tomu i s premiérem Andrejem Babišem. V jejich čele stál předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl, který přijal pozvání i do Dvaceti minut Radiožurnálu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl na snímku z roku 2015 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Hrozí exodus veřejných funkcionářů z radnic,“ říká předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl s tím, že informace, které jsou dnes v registru zaneseny, jsou rozsáhlé a citlivé a nechtějí se takto „svlékat do naha“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Marie Bastlové s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Jedním z důvodů, proč lidé nadále nechtějí ve veřejné funkci pokračovat, jsou obavy, že se stanou terčem trestné činnosti. „Chtějí, aby se tyto informace dostaly pouze dozorovým a kontrolním orgánům, to znamená okruhu subjektu, u kterých je jasné, že s těmito informacemi budou nakládat zodpovědně,“ dodává.

V tuto chvíli podle něj chce rezignovat 40 starostů, číslo se ale zvětšuje, čekají jenom, jak se zachová Poslanecká sněmovna – pokud nedojde ke změně zákona, pak se nebudou chtít ve veřejném životě angažovat.

Jsme připraveni diskutovat, připustil Babiš zmírnění povinnosti starostů předkládat majetková přiznání

Číst článek

„Nechtějí nic tajit, majetek nabyli v souladu se zákonem, ale je velmi složité, aby takovou informaci o majetkových poměrech dostal kdokoliv bez dalšího,“ říká.

Upozorňuje také, že respektují zásadu transparentnosti a kontrolou ve veřejné správě, ale informace jsou natolik podrobné, že by s nimi měly zacházet subjekty, které mohou vyhodnotit, že došlo k porušení zákona nebo ne.

„Aby to nebylo jenom z důvodu toho, že se někdo chce na někoho podívat, aby věděl, jak na tom majetkově je,“ uzavírá.

Premiér připustil změny

Premiér Andrej Babiš (ANO) je ochoten změny v zákoně i přes negativní stanovisko vlády ještě probrat v Poslanecké sněmovně. Uvedl to v pondělí po setkání se zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv.

„Za mě určitě jsme připraveni o tom diskutovat," uvedl Babiš. Záležitost projedná ve středu poslanecký klub ANO. Kompromisní verzi zmírnění na základě novel ANO a STAN by pak měla najít skupina zástupců sněmovních stran pod vedením předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

„Pan předseda sněmovny Vondráček zorganizuje jednání předsedů všech parlamentních stran a hnutí. Vnímám argumenty, rozumím tomu,“ citoval Babiše Radiožurnál. Vláda podle něj při projednávání úprav neměla k dispozici informace o rezignacích starostů a radních, kteří se rozhodli vzdát se obecních funkcí.

Vláda podle premiéra při projednávání úprav neměla k dispozici informace o rezignacích starostů a radních, kteří se rozhodli vzdát se obecních funkcí. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla jsou jich už desítky.

Marie Bastlová, Prokop Havel, Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme