Podává tisíce žádostí o informace. Pokud některá obec zveřejní jeho osobní údaje, chce odškodné

Muž z Prahy s pomocí informačního zákona vydělává na obcích. Píší to Hospodářské noviny. Roman Míka denně rozešle několik desítek dotazů podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Když obec v odpovědi zveřejní jeho osobní údaje, chce po ní odškodné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Informace (ilustrační foto) | Foto: kerttu | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Zpravidla menších obcí se ptá třeba na seznam bankovních účtů nebo na osoby, které obci dluží. Obce Míka kontaktuje postupně podle abecedy. „Množství žádostí, které podal, dosahuje tisíců,“ řekl Hospodářským novinám Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv.

Vláda chce omezit zákon o svobodném přístupu k informacím. Úřady by měly další páky na zamítání žádostí

Číst článek

Podle autora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka kverulant zákon zneužívá a na odškodnění od obcí nemá právo. Míka podle Kužílka zveřejnění osobních údajů předvídá a je to ve skutečnosti jeho cílem. Proto mu zveřejněním nemůže vzniknout újma.

Zkušenosti s Romanem Míkou mají třeba Rajnochovice na Zlínsku, které muži za špatně začerněné jméno zaplatily zhruba dva tisíce korun.

K čemu požadované informace slouží, nedokázal Míka vysvětlit. „Žádám, nežádám, vše je v souladu se zákonem,“ řekl.

Sdružení místních samospráv podalo na Míku trestní oznámení. Zákon o svobodném přístupu k informacím platí od roku 1999 a prošel několika novelami. Ministerstvo vnitra kvůli lidem, jako je Míka, navrhlo jeho další upřesnění.

Vendula Vrbová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme