Zákon o třetím odboji prošel ve sněmovně prvním čtením

Koalice i přes protesty komunistů prosadila ve sněmovně projednávaní zákona o protikomunistickém odboji. Poslanci předlohu schválili v prvním čtení a poslali ji do výborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 11.2.2011, Miroslava Němcová a Marek Benda

Poslanecká sněmovna 11.2.2011, Miroslava Němcová a Marek Benda | Foto: Filip Jandourek

Návrh počítá s tím, že aktivní účastníci třetího odboje by měli získat postavení válečných veteránů. Výhrady k normě mají kromě komunistů i sociální demokraté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ve sněmovně sledovala reportérka Věra Masopustová

S koaličními poslanci se ale chtějí dohodnout na úpravách normy tak, aby ocenění prý bylo spravedlivé. V to doufá i šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

„Já jsem velmi rád, že nakonec ta debata i se sociálními demokraty byla poměrně věcná, a pevně věřím, že se nám povede i na širším půdorysu na tom zákoně spolupracovat a přijmout ho,“ uvedl Tluchoř.

Vzrušené emoce ve sněmovně

Dnešní projednávaní předlohy provázely ve sněmovně vzrušené emoce. Koaliční poslanci během vystoupení komunistické poslankyně Marty Semelové, která popřela existence třetího odboje, začali dupat a bouchat do lavic.

Podle šéfa komunistických poslanců Pavla Kováčika má zákon o třetím odboji jen odvrátit pozornost od současné situace v zemi.

„Já to osobně hodnotím spíše jako kouřovou clonu, jako pokus odvést pozornost od skutečných problémů, které trápí občany České republiky.“

„Pokus o to, aby si občané méně všímali, že jim berou nemocnice, že jim berou lékařskou péči, že je propouštějí z práce, že jim snižují platy. To se přece hodí všechno,“ myslí si Kováčik.

Projevy poslanců sledovali ze sněmovní galerie i ti, kterým má zákon dát za jejich aktivity proti komunistickému režimu satisfakci.

„Vůbec nemám slov, to se musím bránit, abych po něm něco nehodil,“ řekl po vystoupení komunistického poslance Miroslava Grebeníčka František Šedivý, který byl jako vězeň v uranových dolech.

Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme