Zákon o utajovaných skutečnostech se vrací do sněmovny

Nesoulad mezi zákonem o utajovaných skutečnostech a ústavou musejí odstranit zákonodárci. Poslanci už mají na stole návrh příslušné novely. Pokud ji schválí, bude se moci člověk, který od Národního bezpečnostního úřadu nedostane povolení pracovat s tajnými informacemi, odvolat. Zatím ale není jasné, která instituce by o odvolání měla rozhodovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad

Jak v Otázce dne Radiožurnálu připomněl poslanec Petr Koháček z ODS, právo na odvolání by neúspěšný uchazeč o prověření měl mít ze dvou důvodů: "Jednak proto, že jde svým způsobem o možnost či nemožnost pracovat v oboru, který pracuje s utajenými skutečnosti, a jednak proto, že tak rozhodl Ústavní soud. Takže poslanci stáli před ukolem tuto záležitost v každém případě vyřešit."

Lidé, kteří od bezpečnostního úřadu prověrku nedostanou, by podle návrhu pravicových poslanců měli mít možnost odvolat se k nově vytvořenému kolegiu, složenému z pěti státních zástupců. Členové kolegia by přitom sami museli být prověřeni na stupeň přísně tajné. Vlastní odvolací řízení by nebylo veřejné. "Budou-li předmětem jednání nebo předmětem nevydání osvědčení důvody, které mají utajovaný charakter, tak kolegium tyto důvody nebude ani projednávat s dotyčnou osobou, ale seznámí se s nimi na základě podkladů, které jí Národní bezpečnostní úřad předá," uvedl poslanec Koháček.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse ale státní zástupci nezaručí nezávislost odvolací instituce. "Státní zástupci patří k exekutivě podle naší ústavy, to znamená, že se těžko může v tomto případě jednat o nezávislý orgán. Nota bene tito státní zástupci sami jsou prověřováni a může jim kdykoli být prověrka odebrána podle této procedury. Prostě tady určité pochybnosti o nezávislosti tohoto institutu mohou být, a to je také názor vlády."

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Gross o nezávislosti odvolacího orgánu

Sociální demokraté proto navrhují, aby se odvoláním zabýval soud.

Markéta Kaclová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme