Zákon o výstavbě dráhy v Ruzyni jde do závěrečného čtení

Poslanecká sněmovna dnes pustila do závěrečného čtení zákon, který má umožnit výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy v pražské Ruzyni. A to i přesto, že opoziční ODS považuje zákon za protiústavní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dráze v Ruzyni | Foto: Jan Rosenauer

Předlohu vypracovali poslanci ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a unionista Robert Vokáč. Proti jejímu přijetí se postavila vláda a ODS. Odpůrcům vadí především ustanovení o vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu.

"Zákon nemá říkat, co je veřejným zájmem, veřejný zájem má vždy nalézat orgán veřejné správy. Podle nás též podle názoru Ústavního soudu je předložený návrh v rozporu s Ústavou," namítá stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil.

S tím nesouhlasí ministr dopravy Milan Šimonovský. Apeloval na poslance, aby si uvědomili, že strategický zájem země vyžaduje ve určitých případech zvláštní zájem sněmovny.

"Jsou to určitě rozhodující dálnice, rozhodující železniční tratě, rozhodující letiště a rozhodující produktovody, které zásobují tuto zemi tak, aby se nestala obětí spekulací a politického vydírání," prohlásil Šimonovský.

Poslanci nakonec ministrovi dali dostatečnou většinou zapravdu. Odmítli návrh poslankyně Evy Dundáčkové na vrácení předlohy příslušnému výboru a pustili zákon do třetího čtení. Stavba nové třetí dráhy by měla přijít asi na sedm miliard korun. Měla by začít v roce 2007 a sloužit by mohla od roku 2009.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme