Zákon o zdravotních službách omezí některá práva pacientů

Celou sérii předloh spojených s reformou zdravotnictví dnes poslala sněmovna senátorům, a to přes odpor opozice, podle níž například zákon o zdravotních službách spíš omezí než posílí práva pacientů, jak tvrdí ministr Leoš Heger.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace oka - těsně před koncem zákroku

Operace oka - těsně před koncem zákroku | Foto: Petr Kološ

Také právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál se domnívá, že zákon o zdravotních službách mnohé mění, ale ne vždy ve prospěch pacientů.

„Některé změny jsou spíše na ochranu poskytovatelů zdravotnických zařízení před právní odpovědností, které ztěžují pacientovi domoci se svého nároku. A na druhou stranu poskytovatelé zase budou podrobeni poměrně přísné administrativní regulaci kraji a ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl Ondřej Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál a poslanec ODS a předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný diskutují o reformě zdravotnictví v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Jsem přesvědčený, že tento zákon zcela jasně zakotvuje práva a povinnosti obou stran daleko lépe než zákon z 60. let,“ řekl poslanec ODS a předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný.

Ondřej Dostál by podle svých slov očekával od pravicové vlády spíše zákon, který bude klást menší důraz na administrativní státní kontrolu poskytovatelů a větší důraz na motivace ke zlepšování kvality ve zdravotnických zařízeních.

„Kraje, respektive orgány příslušné k registraci budou mít obrovskou šanci poměrně přísně trestat, dozorovat každého zdravotníka, každého poskytovatele, a budou moci ukládat do své libovůle pokuty v podstatě od nula do až do milionu s tím, že jak vysoká bude ta částka, bude na vůli úředníka,“ vysvětlil Ondřej Dostál.

Také Boris Šťastný by si podle svých slov přál, aby bylo v českém zdravotnictví méně regulací ze strany státu.

„Ale to, abychom dosáhli kvalitní a dostupné péče, tak bychom museli změnit systém zdravotního pojištění. Jestliže jsme se zavázali k tomu, že zachováme systém veřejného zdravotního pojištění, veřejné zdravotní pojišťovny, my musíme někde jinde než u pojišťoven tuto věc a tuto garanci pacientům dát,“ uvedl Boris Šťastný.

Zákon o zdravotních pojišťovnách

Mezi jinými zdravotnickými zákony přijala dnes Poslanecká sněmovna taky novelu, která upravuje povinnosti zdravotních pojišťoven. Čeká se od nich, že pacientům zajistí dostupné hrazené služby a klient bude mít na informace o poskytnutých službách nárok. Nově si budou lidé moci vybrat variantu, za kterou zaplatí, takzvaný nadstandard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček mluví o zákonu o zdravotních pojišťovnách ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Dnešním dnem došlo k určitému prolomení legislativní nečinnosti za posledních možná deset let, kdy se vlastně ve zdravotnictví nikam dál nesměřovalo. A jak vidíme, tak v současné době se situace z finančního hlediska velmi vyhrocuje a nějaké opatření se musí udělat,“ řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Dodal, že „to, co dnes prošlo v Poslanecké sněmovně“, je jen základ nějaké příští reformy, prolomení určitých hranic a možnosti připlatit si za nadstandardní péči, možnost fúze zdravotních pojišťoven a podobně.

Péče o pacienty je podle Jaromíra Gajdáčka v současné době „nadprůměrně zajištěna“, až na některá místa v České republice z pohledu praktických lékařů nebo segmentu stomatologické péče.

Pojišťovny taky budou muset vést a uveřejňovat seznam smluvních poskytovatelů péče. Podle Jaromíra Gajdáčka jsou tyto seznamy přístupné už dnes.

Veronika Sedláčková, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme