Zákon omezující přístup k informacím přepracujeme, slíbilo po kritice vnitro

Ministerstvo vnitra přepracuje spornou novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Tu kritizovali někteří odborníci a občanská sdružení, podle nichž by novela přístup k informacím naopak omezila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik stovek lidí přišlo v sobotu na krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě podat žádost o dotaci na ekologický kotel | Zdroj: ČTK

Novela se stala terčem kritiky mimo jiné proto, že by se lidé už nemohli dozvědět například výši platů náměstků a dalších úředníků.

Podle autora platného zákona o přístupu k informacím, bývalého poslance a současného koordinátora programu Otevřete Oldřicha Kužílka to však nebyl hlavní problém navržených změn.

„Platy jsou nejvíc populární a mediálně zajímavá věc, ale novelizace navrhovala omezení přístupu k informacím v mnoha dalších ohledech. Takovým zvláštním způsobem jakéhosi procesního kutilství zhoršovala proces tak, že by se obstrukce ze strany úřadů mohly stát mnohem snadnější, mnohem rozsáhlejší,“ obává se Kužílek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporné novele zákona o svobodném přístupu k informacím mluvil autor původního zákona Oldřich Kužílek

Podle něj by vznikly nové překážky v přístupu k informacím. „Prodloužení lhůt, zvýšení úhrady, komplikace při vyčíslování úhrady, vyzývání lidí k zaplacení záloh a podobných složitostí, které by proces oproti současnosti ještě mnohem více zkomplikovalo,“ vypočítá Kužílek.

„Právo na informace je úplně jedním z nejklíčovějších demokratických práv, na kterém stojí celá konstrukce moderního liberálnědemokratického právního státu,“ upozorňuje Kužílek. Hlavní chybou současného zákona je podle něj nízká vymahatelnost práva na informace.

Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme