Zákon pro červnové volby byl schválen

Senát podle očekávání přijal kompromisní znění novely volebního zákona. Po čtyřech letech tak končí dramatická diskuse o podobě letošních voleb do sněmovny. Přestože k výsledné předloze měli výhrady zástupci všech klubů, nakonec pro ni senátoři zvedli ruku, aby konání voleb neohrozili. Novela vrací do volebního systému prvky poměrného zastoupení, mění volební dny z neděle na pátek a sobotu a zachovává pětiprocentní sčítatelnou hranici pro vstup politických subjektů do sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Přes celou řadu výhrad senátorů prakticky ze všech politických klubů, které se týkaly preferenčních hlasů voličů, volebních kaucí či možnosti korespondenčního hlasování našich krajanů v zahraničí, nakonec horní komora dala na slova předsedy své komise pro Ústavu Jiřího Stodůlky z KDU-ČSL. "Řada věcí se spravila, ani jedna ze stran není zcela spokojena s výsledným produktem, který byl vytvořen. A to je možná také známka toho, že jsme se dostali do jakéhosi rovnovážného bodu".

Místopředseda sociálně-demokratických senátorů Ivan Havlíček přiznal, že senátoři se ocitli pod určitým časovým tlakem. "Je nejvyšší čas, aby tento zákon spatřil světlo světa, protože vlastně za chviličku podle něj budeme volit".

Předsedkyně senátního ústavně-právního výboru Dagmar Lastovecká z ODS lituje, že ze zákona vypadly většinové prvky, respektuje však širokou politickou vůli. "Vnímám to, že bylo nutné nalézt jakýsi politický konsensus, a to poměrně široký, tak aby vyhověl politickým stranám a jejich rozložení v obou komorách našeho parlamentu".

Pokud předlohu podepíše prezident, pak v červnu budeme do Poslanecké sněmovny volit ve 14 volebních obvodech. Pro posun "svého" kandidáta na volebních listinách politických stran budou moci voliči použít dva preferenční hlasy. K široké dohodě nad novelou volebního zákona došlo poté, co tu předcházející, kterou společně iniciovali občanští a sociální demokraté, zamítl Ústavní soud.

Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme