Zákon regulující obchodní řetězce bude možná řešit Ústavní soud

Zákon, který reguluje fungování obchodních řetězců se chystá napadnout u Ústavního soudu Svaz obchodu a cestovního ruchu. Kvůli nedostatkům této normy se chce obrátit i na Evropskou komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupní košík

Prezident Svazu Zdeněk Juračka tvrdí, že zákon o významné tržní síle je diskriminační a může omezovat svobodu podnikání:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákonu, který upravuje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli, mluvili v pořadu Stalo se dnes prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka a ředitel pro program a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.

"My jsme stále obviňováni, že se snažíme tyto zákony obcházet. Obchodníci by určitě nějakou metodu našli, ale chceme jít cestou rozumu a solidnosti. Chceme proto zákon upravit nebo ho zrušit."

Podle něj je zákon špatný, jednostranný a diskriminační vůči obchodníkům. "Kdyby byl zákon dobrý a skutečně by situaci na trhu řešil, tak kolem toho nebude takový kolotoč. Je to právnický paskvil roku," dodává Juračka.

Sporné je například posouzení tržní závislosti. Podle Juračky je někdy těžké jednoznačně říci, kdo je na kom závislý.

Ředitel pro program a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna si naopak myslí, že zákon není nijak diskriminační: "Když si ho přečtete, tak tam nenajdete jedinou zmínku o regulaci. Zákon pouze říká, že jsou některé praktiky v obchodních vztazích, které jsou nepřípustné. To přece není diskriminace ani regulace."

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme