Zákon účinněji dohlédne na pachatele domácího násilí

Policisté zřejmě dostanou možnost účinněji zasahovat proti domácímu násilí. Budou mít například právo okamžitě vykázat útočníka z domu. Předpokládá to poslanecký návrh zákona, se kterým ve středu souhlasila vláda. Úprava je podobná zákonům v některých evropských zemích. Okamžitý zásah policie a vystěhování útočníka by mělo zabránit opakovanému násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dveře, za kterými léta nikdo nebyl...

Pravomoci policie se mají zvýšit a musí se nutně zlepšit schopnost policistů rozlišit skutečné obvinění z násilí od případů, kdy si útok oběť účelově vymyslela.

Kvůli tomu by měli být policisté patřičně vyškoleni. "Zahraniční programy se zaměřují k vyškolení policistů rozpoznat podle určitých symptomatických příznaků, kdy jde o předstíraný stav, pokus vydírat, zneužívat, a kdy na druhé straně jde velmi pravděpodobně o hrozící akt násilí," vysvětluje ministr Jaroslav Bureš.

Policista tedy bude moci okamžitě násilníka vystěhovat z jeho vlastního domu a soud by měl během několika dní jeho zásah potvrdit nebo odmítnout. Vzhledem k tomu, že domácího násilí přibývá, podepsali návrh zákona zástupci všech parlamentních stran. Je tedy pravděpodobné, že změna projde. Otázkou však je, v jaké podobě.

Podle Zdeny Prokopové ze Sdružení Rosa má zkušenost s psychickým nebo fyzickým násilím 38 procent českých žen. Od června platí nový paragraf trestního zákona. Ten usnadňuje stíhat domácí agresory a také je přísněji trestat - až 8 lety vězení.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme