Zákon účinněji dohlédne na pachatele domácího násilí

Policisté zřejmě dostanou možnost účinněji zasahovat proti domácímu násilí. Budou mít například právo okamžitě vykázat útočníka z domu. Předpokládá to poslanecký návrh zákona, se kterým ve středu souhlasila vláda. Úprava je podobná zákonům v některých evropských zemích. Okamžitý zásah policie a vystěhování útočníka by mělo zabránit opakovanému násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dveře, za kterými léta nikdo nebyl...

Pravomoci policie se mají zvýšit a musí se nutně zlepšit schopnost policistů rozlišit skutečné obvinění z násilí od případů, kdy si útok oběť účelově vymyslela.

Kvůli tomu by měli být policisté patřičně vyškoleni. "Zahraniční programy se zaměřují k vyškolení policistů rozpoznat podle určitých symptomatických příznaků, kdy jde o předstíraný stav, pokus vydírat, zneužívat, a kdy na druhé straně jde velmi pravděpodobně o hrozící akt násilí," vysvětluje ministr Jaroslav Bureš.

Policista tedy bude moci okamžitě násilníka vystěhovat z jeho vlastního domu a soud by měl během několika dní jeho zásah potvrdit nebo odmítnout. Vzhledem k tomu, že domácího násilí přibývá, podepsali návrh zákona zástupci všech parlamentních stran. Je tedy pravděpodobné, že změna projde. Otázkou však je, v jaké podobě.

Podle Zdeny Prokopové ze Sdružení Rosa má zkušenost s psychickým nebo fyzickým násilím 38 procent českých žen. Od června platí nový paragraf trestního zákona. Ten usnadňuje stíhat domácí agresory a také je přísněji trestat - až 8 lety vězení.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme